• شناسه خبر : 29845
  • تاریخ انتشار : 11 تیر 1399 - 09:05

مدیر عامل شرکت شهرک‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر ۸ شهرک گلخانه‌ای به مساحت ۲۸۵ هکتار در کشور در حال اجراست که امسال شاهد تکمیل و بهره‌برداری از آن خواهیم بود.

گلخانه

منصوری در مراسم کلنگ‌زنی احداث گلخانه هوشمند آرینا در پارس‌آباد اظهار کرد: در استان اردبیل و در یک سال اخیر توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای آن هم به شکل گسترده در دستور کار قرار گرفته تا همزمان با طرح‌های توسعه‌ای در کشور این امر تحققی عینی یابد.

وی با بیان اینکه در یک مدیریت جهادی توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای با حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی مورد توجه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: ظرفیت تولید این مجموعه‌ها ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تن است که زمینه صادرات به کشورهای منطقه را نیز با تنوع تولید فراهم می‌آورد.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در پایاب سد خدافرین و با رفع معارض طرح توسعه گلخانه با مشارکت سرمایه‌گذاران مورد توجه قرار گرفته است، افزود: ۷۰۰ هکتار اراضی قرار است در این محدوده به سرمایه‌گذاران واگذار شود که ۳۰۰ هکتار آن در مرحله ساخت بوده و ۷۹ هکتار نیز به بهره‌برداری رسیده است.

منصوری بیان کرد: ظرفیت اشتغال در این مجموعه ۳۰ هزار نفر تا فاز نهایی است که تولید محصولات آن با توان رقابتی داخلی تقویت خواهد شد.

وی سرمایه‌گذاری ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی را در این حوزه یادآور شد و گفت: با ارتقای ضریب بهره‌وری چالش مهمی که در کشور در بخش بیکاری وجود دارد، رفع شده و زنجیره تولید و ارزش محصولات متنوع بخش کشاورزی تقویت خواهد شد.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: باید تامین زیرساخت‌ها به ویژه گاز، برق و آبرسانی به این مجموعه‌ها مورد پیگیری مسئولان استانی قرار گیرد و صاحبان این طرح‌ها از تسهیلات بانکی با فرآیند اداری کوتاه و تضمین و وثیقه‌های مناسب بتوانند بیشتر استفاده کنند.

منصوری اظهار کرد: کشور ما در توسعه گلخانه‌ها از کشورهای همجوار حتی ترکیه و فلسطین اشغالی عقب مانده و باید طرح توسعه گلخانه‌های کشور تا ۴۸ هزار هکتار افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۸ هزار هکتار شهرک گلخانه‌ای اغلب با تولید محصولات باغی، صیفی و سبزی شکل گرفته که به ازای هر مترمربع تولید ۳۰۰ کیلوگرم محصول و اشتغال ۱۰ تا ۱۵ نفر در هر هکتار در این حوزه هدفگذاری شده است.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در پایان گفت: توسعه کشت گلخانه‌ها جایگزین خوبی برای اقتصاد نفت خواهد بود و در یک برنامه ۱۰ ساله می‌توان با توسعه و تنوع‌بخشی در این زمینه به ازای هر مترمربع معادل ۵ بشکه نف منابع درآمدی کسب کرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up