• شناسه خبر : 31515
  • تاریخ انتشار : 29 تیر 1399 - 11:06

نمک برای طعم غذا بسیار کاربرد دارد اما مصرف بیش از حد آن موجب بیماری هایی می شود که جبران ناپذیر است.

نمک

شهرخوان: می توان برای بهتر شدن طعم غذا از نمک استفاده کرد، اما باید بدانید که مصرف بیش از حد آن بسیار ضرر دارد و پیامد‌های منفی برای سلامت سیستم ایمنی بدن در پی خواهد داشت. مصرف نمک به اندازه محدود برای بدن نیاز و لازم است که مصرف شود.

به عنوان مثال هنگام اسهال یا فعالیت بدنی شدید در گرما برای جبران املاح از دست رفته‌ بدن می‌توان به مقدار کم نمک مصرف کرد.

نمک به ساخته شدن اسید معده کمک می‌کند

همچنین نمک به ساخته شدن اسید معده کمک می‌کند، اگر اسید معده کم شود، هضم غذا به درستی انجام نمی‌شود و میکروب‌ها در معده و سیستم گوارش رشد خواهند کرد. البته مصرف بیش از حد استاندارد نمک، باعث بیماری‌هایی در بدن می‌شود که در ادامه این مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

فشار خون: مصرف بیش از حد نمک، باعث می‌شود مایعات در بدن نگه داشته شود و با افزایش حجم خون، فشار خون نیز افزایش یابد. با بالا رفتن سن، خطر ابتلا به فشار خون هم بالا می‌رود. باید گفت که مصرف نمک در ایران بالا است، بنابراین باید اقداماتی انجام و مصرف به اندازه‌ لازم برای بدن فرهنگ سازی شود.

دلایل سکته فلبی

سکته قلبی: یکی از دلایل سکته فلبی فشار خون بالا است. افرادی که فشار خون بالا دارند، رگ‌های قلبشان به علت رسوب چربی در دیواره سرخرگ‌ها تنگ می‌شود و خون کمتری به عضله قلبشان می‌رسد. اگر رسوب چربی بیش از حد ادامه پیدا کند، باعث بسته شدن رگ‌های قلب می‌شود و به این صورت خون به قلب نمی‌رسد و افراد دچار سکته قلبی می‌شوند.

سکته مغزی: آسیب به عروق مغزی باعث سکته مغزی می‌شود. فشار خون یکی از دلایلی است که باعث آسیب به عروق مغزی می‌شود.

سرطان معده: وقتی از مصرف بیش از حد نمک صحبت می‌شود بیشتر افراد ابتلا به فشار خون را در نظر می گیرند، اما به جز فشار خون خطری که انسان‌ها را تهدید می‌کند به دلیل مصرف بی رویه نمک؛ سرطان معده است که متاسفانه در کشور ما بسیار شایع است.

پوکی استخوان: مصرف زیاد نمک، کلسیم را از استخوان‌ها جدا می‌کند و همراه ادرار دفع می شود؛ به همین دلیل باعث پوکی استخوان می‌شود. بنابراین برای کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان توصیه می‌شود مصرف نمک را کاهش دهید.

ایجاد نفخ: مصرف بیش از حد نمک باعث می‌شود بدن شما آب زیاد در خود نگه دارد و یکی از دلایل ایجاد نفخ در معده است.

مشکلات کلیوی: برای جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه باید مصرف نمک را کاهش داد. در کشور ما یکی از دلایل مهم ایجاد سنگ کلیه مصرف بیش از حد نمک است.

تنگی نفس: نمک به طور مستقیم دلیل ایجاد تنگی نفس نیست، اما عاملی برای افزایش علامت‌های آسم محسوب می شود.

باید به این نکته توجه داشت که جدا از مصرف بی رویه نمک، مصرف نمک‌های غیر استاندارد به علت اطلاعات نادرست و تبلیغ نمک‌های غیر استاندارد، مصرف نمک‌های ید دار را کاهش داده است. کمبود ید در بدن می‌تواند مشکلاتی را برای سلامتی بدن ایجاد کند. نمک دریا به علت دارا بودن فلزات سنگین مانند سرب، نیکل، آرسنیک، کادمیوم و جیوه برای بدن مضر است و مصرف آن در طولانی مدت باعث ایجاد سنگ کلیه، مشکلات کبدی، مسمومیت، کم کاری تیروئید و افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود.

بهترین نمک برای مصرف، نمک ید دار تصفیه شده است، به این صورت ید لازم برای بدن تامین می‌شود و بدن از خطرات کمبود ید در امان خواهد بود و ضرری برای بدن ندارد البته اگر به اندازه کافی مصرف شود. نمک را باید با بسته بندی بهداشتی دارای اطلاعاتی مانند تاریخ تولید و انقضاء خریداری کرد و روی آن حتما نمک ید دار تصفیه شده درج شده باشد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up