• شناسه خبر : 32783
  • تاریخ انتشار : 12 مرداد 1399 - 02:54

کرونا در اردبیل نه‌تنها بلای جان مردم بلکه متأسفانه عامل تهدید اشتغال نیز شد و چرخ‌های تولید را از حرکت باز داشت تا بسیاری از کسب و کار‌ها راکد و صاحبان آنها خانه‌نشین شوند.

مشاغل مزاحم

اکنون پس از گذشت چندین ماه از شیوع کرونا و  شروع فعالیت بسیاری از واحد‌های تولیدی و کسب و کار‌ها، مشکلات و دغدغه‌ها بیش از پیش به چشم می‌خورد و همه از وضعیت موجود ناراضی و منتظر حمایت‌های همه‌جانبه مسئولان هستند.

در حالی که اکبر بهنامجو استاندار اردبیل در جلسه اخیر ستاد مقابله با کرونا گفته‌ بود “بانک‌های عامل در اعطای وام‌های اشتغال پایدار روستایی و حمایت از آسیب‌دیدگان بیماری کرونا با رعایت دستورالعمل‌ها سخت‌گیر نباشند” اما مردم خلاف آن را می‌گویند و از وضعیت خدمات‌دهی بانک‌ها و ارائه نامنظم تسهیلات گلایه‌مند هستند.

نگهبانان به ما اجازه ورود به بانک هم نمی‌دهند

یکی از شهروندان اردبیلی در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: متأسفانه علی‌رغم توصیه بهداشت مبنی بر فاصله‌گذاری اجتماعی هر روز صف بلندی در جلوی بانک‌ها برای دریافت تسهیلات تشکیل می‌شود که به مردم اجازه نمی‌دهند حتی وارد بانک شوند و یک ساعت مانده به اتمام وقت اداری هم به ما می‌گویند “بانک تعطیل است”.

شیرعلی یوسف‌زاده ادامه داد: ما از شرایط اقتصادی امروز به اندازه کافی ضربه خورده‌ایم اما این که وام حمایتی هم به ما نمی‌دهند منصفانه نیست و ما برای ادامه زندگی و پس آمدن از خرج و مخارج خود و خانواده‌هایمان نمی‌دانیم چه کاری باید انجام دهیم؟

وی گفت: امیدواریم مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط برخورد با تخلفات را در هر زمینه‌ای انجام دهند و مشکلات قشر آسیب‌پذیر جامعه را نیز در نظر بگیرند تا بیشتر از این متضرر و متحمل خسارت نشویم.

در حالی که ستاد اطلاعیه مقابله با کرونا در استان تعطیلی آرایشگاه‌های زنانه و برخی صنف‌های پرخطر را اعلام کرده است و در این زمینه تعدادی از آرایشگاه‌های زنانه و کافی‌شاپ‌ها تعطیل شده‌اند اما مردم این وضعیت را قبول ندارند و در این زمینه نیز نارضایتی‌هایی دارند.

سرنوشت زنان سرپرست خانوار با تعطیلی کسب و کار مشخص نیست

در این باره یکی از زنان آرایشگر اردبیل می‌گوید: ما نیاز به کسب درآمد برای ادامه زندگی داریم چرا که بسیاری از زنان آرایشگر خود سرپرست خانوار هستند و تعطیلی کسب و کارها بدون هیچ حمایتی در واقع خارج از دایره انصاف است که مسئولان با ما انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: علی‌رغم پلمب آرایشگاه‌های زنانه در سطح استان برخی آرایشگاه‌ها با قبول ریسک آن در خفا و پنهانی مجبور به بازگشایی کسب و کارشان هستند چرا که حمایتی از صنف‌های تعطیل شده انجام نمی‌شود و بنده خود توانایی هزینه درمانی فرزند معلولم را ندارم و مشخص نیست چه سرنوشتی برای زنان سرپرست خانوار با تعطیلی کسب و کارشان وجود دارد.

پلمب ۱۲ واحد متخلف در اردبیل

عمران خسروی رئیس مرکز بهداشت شهرستان اردبیل نیز در این باره اظهار داشت: تاکنون ۱۲ واحد متخلف در اماکن مختلف اردبیل پلمب شده و دلیل آن عدم توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که اقدامات نظارتی و کنترلی همچنان با جدیت ادامه دارد.

وی با اشاره به این که برخورد قانونی با متخلفان در دستور کار است بیان کرد: نیازمند مشارکت عمومی مردم هستیم و ما از وضعیت بد اقتصادی مردم خبر داریم اما ناچاریم در راستای کنترل وضعیت موجود اقدامات مقابله‌ای را در اردبیل ادامه دهیم.

به گزارش تسنیم؛ مشکلات مالی مردم از طرفی و اقدامات مقابله با ویروس کرونا از طرف دیگر در استان اردبیل ادامه دارد و با توجه به این که بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی به شیوع این ویروس دامن می‌زند به همین دلیل مسئولان مجبور به تعطیلی برخی کسب و کارها شده‌اند؛ اما برنامه‌های حمایتی از متحملان خسارت این اشتغال‌ها هنوز به شکل مناسب انجام نیافته و مردم از وضعیت موجود ناراضی‌ و نیازمند حمایت مسئولان و دستگاه‌های مربوطه هستند.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up