• شناسه خبر : 36354
  • تاریخ انتشار : 26 شهریور 1399 - 12:26

کرونا چند ماهی است که کابوس تمامی مردم شده و قصد بستن بارو بندیل خود را ندارد و متاسفانه با عادی‌انگاری و بی‌توجهی مردم بر این کابوس چند ماهه دامن زده است.

آزمایش ویروس کرونا
کرونا چند ماهی است که کابوس تمامی مردم کشور شده و قصد بستن بارو بندیل خود را ندارد و متاسفانه با عادی‌انگاری و بی‌توجهی مردم بر این کابوس چند ماهه دامن زده است.
استان اردبیل نیز از این قاعده مستثنی نیست و عادی انگاری مردم این استان را نیز در وضعین هشدار قرار داده است و طبق گزارش دانشگاه علوم پزشکی استان چند هفته پیش با فوت ۱۷ نفر از مبتلایان اردبیل بیشترین آمار خود را به ثبت رسانید و اکنون در حال حاضر تعداد ۲۲۵ بیمار در مراکز درمانی بستری هستند که از این تعداد ۵۶ بیمار در بخش icu تحت مراقبت ویژه قرار دارند.
اپیدمی که این روزها زندگی بسیاری از مردم را درگیر خود کرده است و به رغم هشدارها و عدم رعایت پروتکل‌ها و فاصله اجتماعی روند صعودی را در پیش گرفته و همت اهالی منطقه را برای عبور از این شرایط بحرانی می‌طلبد.
ویروسی که این روزها جهان را تحت تاثیر خود قرار داده و پزشکان راه رهایی را دوری از تجمع و استفاده از دستکش، ماسک و رعایت مسائل بهداشتی عنوان کردند.
بسیاری از کشورها با قرنطینه و موارد بهداشتی در مبارزه با این اپیدمی موفق بوده‌اند و راز موفقیت را در رعایت دستورات بهداشتی و اجتناب از حضور در تجمعات می‌دانند اما هنوز در استان اردبیل زورش به عده‌ای نرسیده و نتوانسته آنها را خانه‌نشین کند تا شاید موج شیوع این بیماری منحوس در استان نیز به صفر برسد.
استان اردبیل در وضعیت هشدار شیوع کرونا قرار دارد
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استان اردبیل با تعداد ابتلای ۳۰ تا ۵۰ نفر روزانه در وضعیت هشدار شیوع کرونا قرار دارد.
حبیب‌زاده افزود: در حال حاضر با افزایش شیب صعودی مختصر در تعداد بستری مبتلایان به کرونا در استان اردبیل، وضعیت شیوع این بیماری پایدار متمایل به قرمز است و انتظار داریم که با رعایت بهتر دستورالعمل‌های بهداشتی این وضعیت در استان حفظ شده و یا بهبود یابد.
وی ضمن توصیه به مردم جهت رعایت جدی پروتکل‌های بهداشتی بیان کرد: در صورت رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی بویژه در مدارس، ممکن است استان اردبیل تا ۲ هفته آینده وارد وضعیت قرمز شده و محدودیت‌های جدیدی در جامعه اعمال شود.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل از مردم خواست تا برای مهار بیماری کرونا، رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، شستن دست‌ها و رعایت فاصله اجتماعی را در اولویت قرار دهند.
کرونا هزینه‌های جاری بیمارستان‌ها را افزایش داده است
سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌، درمانی خلخال نیز در این مورد با بیان اینکه کرونا هزینه‌های جاری بیمارستان خلخال را افزایش داده، گفت: کارکرد بیش از اندازه تجهیزات اکیسژن ساز و سیتی اسکن بیمارستان موجب خرابی مرتب این امکانات شده و دانشکده برای انجام تعمیر این تجهیزات نیازمند تامین حداقل پنج میلیاردریال اعتبار است.
محمد مهرتک تصریح کرد: شیوع بیماری کرونا از اسفندماه سال گذشته، درآمد اختصاصی بیمارستان این شهر را تا ۷۰ درصد کاهش داده است.
زمان دقیق توزیع واکسن کرونا معلوم نیست، مردم فاصله اجتماعی را رعایت کنند
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل نیز در این باره می‌گوید: بالا رفتن آمار مبتلایان در استان در روزهای اخیر نگران کننده است و باتوجه به اینکه زمان دقیقی برای تولید و توزیع واکسن کرونا در جهان و کشور ما مشخص نیست، در این مدت بهترین روش و راه مقابله با شیوع و ابتلاء به این بیماری حفظ فاصله اجتماعی و نیز استفاده از ماسک است.
نخستین تصریح کرد: با توجه به فرا رسیدن پاییز و امکان درگیری آنفولانزا با کرونا از مردم درخواست می‌شود پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا از عواقب بد درگیری این دو بیماری در امان بمانند.
براساس گفته‌ها و شنیده‌ها علائم ویروس کرونا مشخص نیست و تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد و تا زمانی که درمان قطعی برای شکست این ویروس فراهم نشود، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی مهم‌ترین راه مصون ماندن از ضربات مهلک این بیماری منحوس است.
بهتر است تمامی مردم برای مبارزه با این بیماری و کمک به مدافعان سلامت و کادر درمان که دیگر نایی برای ادامه راه ندارند تصمیم قاطعی بگیرند تا بتوانیم پیروز میدان در جنگ با کرونا شویم.
گزارش نسرین آذرکیش


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up