• شناسه خبر : 41750
  • تاریخ انتشار : 05 آذر 1399 - 01:32

روز گذشته مراسم تجلیل از نویسندگان حوزه دفاع مقدس اردبیل در سالن شهدای هنرمندان اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان برگزار شد. به گفته…

دفاع مقدس-جنگ

روز گذشته مراسم تجلیل از نویسندگان حوزه دفاع مقدس اردبیل در سالن شهدای هنرمندان اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان برگزار شد. به گفته یاسر محمدپور، معاون فرهنگی ارشاد اسلامی استان اردبیل، بیست و هشتمین هفته کتاب در حالی گذشت که به سبب وضعیت کرونایی حاکم، برنامه‌ها بخش بخش اجرا شد و تا این هفته ادامه یافت که به سبب تقارن آن با هفته بسیج، بنا شد با همکاری اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان در این جلسه به ادبیات و فعالان ادبی این حوزه پرداخته شود.
عبدالله بحرالعلومی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل اظهار کرد: برنامه را بر هفته ‌بسیج بنا نهادیم زیرا حاضران این جلسه در این عرصه قلم می‌زنند و از همین قشر محسوب می‌شوند؛ از سویی، مزیت ادبا و فضلا این است که مردمی هستند و بسیج هم همین فضیلت را دارد.

وی افزود: معمار کبیر انقلاب اسلامی هنرهای بسیاری داشته‌اند؛ یکی از آنها ابداع بسیج بوده است؛ چنان‌که همین امروز هم کمک به مردم از بزرگترین خدمات این قشر محترم است.

بحرالعلومی تصریح کرد: چارچوب‌ها ما را محدود نمی‌کنند و تلاش خواهیم کرد که لایق این قشر باشیم. چراکه انقلاب اسلامی ایران آن‌قدر که در زمینه فرهنگی تغییر ایجاد کرده، در زمینه‌های دیگر نبوده است. البته تأثیر استراتژیک منطقه‌ای بسیار بوده، اما تأثیر فرهنگی ما به‌سبب پتانسیل و پیشینه تاریخی – فرهنگی بسیار بیشتر بوده است و هنوز قانع نیستیم.

وی گفت: حضور و آمار رزمندگان اردبیلی از وزنه‌های جنگ بوده و امید که با جهد و تلاش بتوانیم ادای دینی در برابر مقام آنها داشته باشیم؛ این مهم اتفاق نمی‌افتد مگر به همنشینی و هم‌افزایی که امید است در این زمینه فرصت مفصلی در پیش داشته باشیم.

علی واحد، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اردبیل نیز اظهار کرد: بیشتر عمرم را در حوزه دفاع مقدس گذرانده‌ام و همچنان برای زنده ماندن یاد شهدا کار می‌کنم.

وی با تأکید بر جذب نوقلمان و هنرمندان جوان ادامه داد: زمانی بود که دنبال طراح و نویسنده می‌گشتیم تعداد، بسیار معدود و محدود بود، اما امروز طراحان و نویسندگان داوطلبانه وارد این کار می‌شوند؛ چنان‌که در بازسازی عملیات خرمشهر به‌ناگاه دیدیم ۹۹ درصد هنرمندان شرکت‌کننده در اجرای طرح، اردبیلی هستند.

واحد ابراز امیدواری کرد فرصتی پیش آید تا در «خیمه‌گاه شهدا» ضمن تجلیل از همه نویسندگان حوزه ادبیات دفاع مقدس، «گفت‌وگوهای تخصصی در این باب صورت گیرد و طرحی نو درافتد».

وی تأکید کرد: ظرفیت انسانی اردبیل در حوزه دفاع بالاست؛ فقط باید کمک کنیم گمنامان شناسایی شوند و از آنها نیز اسم ببریم. در بین این نویسندگان و هنرمندان کم نیستند کسانی که بی‌هیچ چشمداشت مادی، سال‌ها در این حوزه کار کرده‌اند؛ در مقابل، در برخی موارد اتفاق افتاده که شهدا را ارج می‌نهیم اما راه شهدا را پیش نمی‌گیریم و به اعتقاد من باید کاری کرد که از مسیر منحرف نشویم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up