• شناسه خبر : 41762
  • تاریخ انتشار : 05 آذر 1399 - 02:50

روزهای کرونایی همچنان در اردبیل با برخی تغییرات ادامه دارد و براساس وضعیت موجود اعمال محدویت‌ها در شهرستان‌های با وضعیت قرمز از روز شنبه آغاز…

بیمار کرونا

روزهای کرونایی همچنان در اردبیل با برخی تغییرات ادامه دارد و براساس وضعیت موجود اعمال محدویت‌ها در شهرستان‌های با وضعیت قرمز از روز شنبه آغاز شده و هدف اصلی کاهش ترددها و کمک به قطع زنجیره شیوع بیماری است.

وضعیتی که این روزها همچنان با تردد مردم در خیابان‌ها روبه‌رو است به طوری که در حالی مغازه‌ها و اصناف در تعطیلی به سر می‌برند اما مشخص نیست عده‌ای برای چه هدفی در سطح شهر تردد دارند و وقتی مغازه و کسبه‌ای باز نیست چه لزومی دارد که در پیاده‌روها بدون دلیل قدم بزنند.

شاید وضعیتی که این روزها مورد سهل‌انگاری قرار گرفته عدم باورپذیری عمق فاجعه و وارد شدن این استان به وضعیت فوق بحرانی است اما نیاز است در این زمینه تا حدودی مردم نیز شرایط موجود را در نظر بگیرند و با توجه به این که کسبه‌ها و اصناف همکاری و به رعایت قانون تمکین می‌کنند به همان اندازه خود مردم نیز باید موارد بهداشتی را رعایت کنند.

اما در این میان بین کسبه‌ها و اصنافی که جزو گروه‌هایی هستند که می‌توانند در هر شرایطی اقدام به فعالیت کنند شاهد عدم رعایت برخی موازین بهداشتی هستیم به طوری که بدون ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی مشتریان داخل مغازه حضور پیدا کرده‌ و اقدام به خرید می‌کنند.

همین طور که به نظر می‌رسد اعمال محدودیت‌ها نیاز به واکاوی‌های بیشتر دارد و شاید اگر نیاز باشد محدودیت‌های بیشتری اعمال شود البته در این میان استفاده از بستر فضای مجازی برای ادامه روند کسب و کارها و فعالیت در این عرصه لازمه اساسی است.

در وضعیتی بسیار حساس قرار داریم

در این باره شهرام حبیب‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل با اظهارنگرانی در ارتباط با آمار مبتلایان به این بیماری اظهار داشت: متأسفانه در وضعیتی که اردبیل وارد شرایط فوق بحرانی شده است و مراکز درمانی استان تکمیل شده‌اند اما همچنان عده‌ای در غفلت به سر می‌برند.

وی با اشاره به این که تعداد بستری شدگان همچنان از تعداد مرخص شدگان بیشتر است بیان کرد: تعداد مرگ و میرها نیز در این روزها به طور میانگین دو رقمی شده و سه شهرستان استان همچنان در وضعیت قرمز به سر می‌برند و هیچ شهرستانی با وضعیت سفید در استان نداریم.

حبیب‌زاده تصریح کرد: تنها خواهش ما از مردم همکاری و همدلی در رعایت اطلاعیه‌ای ستاد مقابله با کرونا در استان توسط همه افراد جامعه است چرا که در وضعیتی بسیار حساس قرار داریم و با بارش برف و سردی و برودت هوا هیچ آینده‌ای برای تضمین سلامی آحاد جامعه مشخص نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل ادامه داد: نیاز است با گذران وضعیت بحرانی و قطع زنجیره شیوع این ویروس در استفاده از ماسک و شست و شوی دست‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی اهتمام جدی داشته باشیم و شیوع این بیماری را در استان قطع کنیم.

کنترل مراسمات خانوادگی هدف اصلی تیم‌های نظارتی است

اکبر بهنامجو استاندار اردبیل نیز از فعال‌سازی تیم‌های عملیاتی نظارتی در محلات اردبیل خبر داد و اظهار کرد: یکی از رویکردهای اساسی در حال حاضر آگاه‌سازی مردم برای مقابله با این ویروس منحوس است تا در صورت ابتلا نیز آمادگی‌های لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به این که پرهیز از تجمعات و دورهمی‌ها و نیز رعایت نکات بهداشتی و کنترل مراسم‌های خانوادگی از اهداف اصلی تیم‌های نظارتی است بیان کرد: این موضوع محله به محله بررسی می‌شود و از امروز تیم‌های نظارتی محله‌ای فعالیت خود را آغاز می‌کنند و اقدامات لازم را در این زمینه انجام می‌دهند.

استاندار اردبیل تصریح کرد: به دنبال ایجاد یک فضای رقابتی در بین محلات هستیم تا در نهایت عوامل خطرزای کرونا و تعداد مبتلایان محله‌ای را کاهش داده و با مراجعه به درب منازل وضعیت و شرایط موجود را پایش کنیم که این مسئله اولویت اساسی است.

بهنامجو تصریح کرد: در قالب طرح شهید سلیمانی نیز به دنبال شناسایی بیماران و گروه‌های پرخطر هستیم که دارای مشکلات معیشتی و خدماتی هستند و در این زمینه با جلب مشارکت‌های مردمی تسریع در اقدامات انجام یافته باید حائز اهمیت واقع شود.

وی اظهار کرد: تمامی سعی و تلاش ما در وضعیت کنونی قطع زنجیره ویروس کرونا است که این مسئله برای ما اولویت اساسی و حائز اهمیت است که می‌تواند ما را در تحقق اهداف مورد نظر رهنمون شود.

و اما کلام آخر این که در حال حاضر نیازمند تشدید محدودیت‌ها و نیز برنامه‌ریزی در این زمینه هستیم که امیدواریم مسئولین در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up