• شناسه خبر : 42679
  • تاریخ انتشار : 15 آذر 1399 - 11:03

امروزه بسیاری از مردم از ریزش موی سر خود شکایت دارند. این ریزش می‌تواند مقطعی و کم و یا بلند مدت و شدید باشد.

ریزش مو
ریزش مو می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی همچون افزایش سن، استرس، کاهش وزن، و حتی کمبود آهن باشد. با این حال، همواره راهکار‌های ساده‌ای برای جلوگیری از ریزش مو وجود دارد.

امروزه بسیاری از مردم از ریزش موی سر خود شکایت دارند. این ریزش می‌تواند مقطعی و کم و یا بلند مدت و شدید باشد.

ریزش مو می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی همچون افزایش سن، استرس، کاهش وزن، و حتی کمبود آهن باشد. با این حال، همواره راهکار‌های ساده‌ای برای جلوگیری از ریزش مو وجود دارد. متخصصان انگلیسی به تازگی روشی موثر را برای جلوگیری از ریزش مو و نیز رشد مجدد موی سر مطرح کرده اند.

ویتامین آ (A) برای جلوگیری از ریزش مو

بر این اساس، متخصصان انگلیسی می‌گویند مصرف مکمل‌ های غذایی می‌تواند خطر از دست دادن موی سر را کاهش دهند. یکی از این مکمل‌ های غذایی تاثیر گذار در جلوگیری از ریزش مو ویتامین آ (A) است.

کلاریسا لنهر، متخصص زیبایی در این رابطه می‌گوید: ویتامین آ یک ماده مغذی و لازم برای حفظ سلامت موی سر است. این ویتامین به بدن کمک می‌کند تا سبوم (sebum) تولید کند. سبوم یک نوع چربی است که از غدد سبوم پوست ترشح می‌شود. این ماده برای ضدآب کردن پوست و موی پستانداران ترشح شده و در هر یک سانتی متر مربع سر حدود ۴۰۰ تا ۹۰۰ غده تولید آن وجود دارد.

چربی ترشح شده از غدد سبوم نقش تعیین کننده‌ای در زیبایی و سلامت پوست دارد. ترشح کم آن باعث خشکی پوست و ترشح بیش از اندازه آن می‌تواند عوارضی همچون جوش یا آکنه داشته باشد.

متخصصان می‌گویند در صورت مصرف مکمل ویتامین آ، دوز‌های پایین آن را انتخاب کنید، زیرا زیاده روی در مصرف ویتامین آ می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. برخی مطالعات نشان داده است زیاده روی در مصرف ویتامین آ باعث ریزش مو می‌شود. مصرف دوز بالای ویتامین آ، باعث تولید بیش از اندازه سبوم شده و پوست را چرب می‌کند. همین چربی بیش از اندازه پوست سر می‌تواند ریزش مو را تشدید کند. از این رو، اهمیت دارد تعادلی در مصرف ویتامین آ حاصل شود.

متخصصان می‌گویند یکی دیگر از مکمل‌های غذایی که می‌تواند خطر ریزش مو را کاهش دهد، آهن است. بخصوص زنان به دلیل قاعدگی و از دست دادن ماهانه خون نیازمند توجه بیشتر به مصرف آهن هستند.

آهن در تولید سلول‌های قرمز خون مورد استفاده قرار می‌گیرد که مسئول انتقال اکسیژن در بدن هستند. این گلبول‌ها به موی سر اکسیژن رسانی کرده و به رشد آن‌ها کمک می‌کنند. با کمبود گلبول‌های قرمز و در نتیجه کاهش خون رسانی به پوست سر، خطر ریزش مو افزایش می‌یابد.

جام جم آنلایندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up