• شناسه خبر : 43275
  • تاریخ انتشار : 23 آذر 1399 - 02:40

مهدی کسایی افزود: شکار شبانه حیوانات وحشی در زمان استراحت حیوان توسط برخی از متخلفان شکار بدترین روش شکار وحوش است که بیشترین صدمه را…

شکار پرنده با تفنگ بادی

مهدی کسایی افزود: شکار شبانه حیوانات وحشی در زمان استراحت حیوان توسط برخی از متخلفان شکار بدترین روش شکار وحوش است که بیشترین صدمه را به حیات وحش منطقه وارد می‌کند.

او اظهارداشت: محیط‌بانان اداره حفاظت محیط زیست خلخال با اجرای گشت و کنترل شبانه در ساعات بامداد امروز در زیستگاه‌های روستای نهمیل در منطقه حفاظت شده آق‌داغ در بخش خورش‌رستم یکی از شکارچیان متخلف با ۱۰ قطعه لاشه کبک را دستگیر کردند.

کسایی گفت: تحقیقات برای شناسایی سایر شکارچیان متخلف توسط محیط‌بانان ادامه دارد و پس از تکمیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به محاکم قضایی منطقه تحویل داده خواهند شد.

وی با اشاره باینکه استفاده از روش‌های نامتعارف شکار نسل‌کشی حیونات وحشی محسوب می‌شود ، افزود: از مجموع ۱۰ قطعه کبک شکار شده توسط شکارچیان هفت قطعه ماده و سه قطعه نر است که با از بین رفتن ماده‌ها ازدیاد نسل این حیوان نیز از بین می‌رود.

او تشریح کرد: صدور پروانه صید و شکار پرندگان تا اطلاع ثانوی ممنوع است و در هفته جاری ماموران یگان حفاظت این اداره علاوه بر متلاشی کردن باند شکارچیان شبانه موفق به دستگیری سه شکارچی متخلف دیگر شدند.

شورای عالی حفاظت محیط زیست به استناد بند (ج) ماده سه قانون شکار و صید، بهای هر قطعه کبک نر را از لحاظ مطالبه ضرر و زیان سه میلیون ریال و بهای هر قطعه کبک ماده ۹ میلیون ریال تعیین کرده که این مبلغ بعنوان ضرر و زیان وارده به محیط زیست از سوی شکارچیان متخلف پس از محکومیت قطعی به حساب حفاظت محیط زیست واریز می‌گردد.

منطقه حفاظت شده آق‌داغ به مساحت ۸۸ هزار هکتار در سال ۱۳۸۹ طی مصوبه ۳۲۲ شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور مصوب و ثبت رسمی شده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up