• شناسه خبر : 45915
  • تاریخ انتشار : 24 دی 1399 - 11:52

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: از ساعات اولیه روز پنجشنبه این هفته با تقویت کم‌فشار در سطح زمین به تدریج سرعت وزش بادهای جنوبی تا غربی تشدید شده و در بعضی ساعات با سرعت تند تا شدید گاهی تا ۹۰ کیلومتربرساعت پیش‌بینی می‌شود.

آلودگی هوا

سیاوش محمدی اظهار داشت:  از ساعات اولیه روز پنجشنبه این هفته با تقویت کم‌فشار در سطح زمین به تدریج سرعت وزش بادهای جنوبی تا غربی تشدید شده و در بعضی ساعات با سرعت تند تا شدید گاهی تا ۹۰ کیلومتربرساعت پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: بر اساس نقشه‌های هواشناسی، طی امروز ضمن تداوم پایداری شرایط جوی، در مناطق شمالی و نوار شرقی استان آسمان ابری و در سایر مناطق آسمانی غالباً صاف همراه با وزش باد گرمیج خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل با اشاره به این که توجه به هشدار صادره هواشناسی استان توصیه می‌شود، ادامه داد: دمای هوا همچنان تا عصر پنجشنبه هفته جاری روند افزایشی داشته ولی از عصر پنجشنبه با عبور سامانه ناپایدار جوی و زودگذر از منطقه، ضمن شروع مجدد روند کاهشی دمای هوا، در مناطقی از استان بارش رگباری و پراکنده باران و برف در ارتفاعات توام با کولاک برف نیز احتمال می‌رود.

محمدی با توصیف پدیده های مورد انتظار نیز افزود: با تشدید سرعت وزش باد از روز پنجشنبه تا شنبه وزش بادهای تند تا شدید و کولاک برف دور از انتظار نیست و تمامی مناطق استان به ویژه در مناطق مرکزی تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به مخاطرات جوی حاصل از این شرایط جوی نیز افزود: احتمال آسیب به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها، تابلوها، بنرهای تبلیغاتی، سقوط اجسام از ارتفاع به ویژه در کارگاه‌های ساختمانی، احتمال شکستن درختان فرسوده،
ذوب برف در کوه‌های استان و احتمال رخداد بهمن، رخداد کولاک برف در گردنه‌های برف‌گیر استان، احتمال ریزش سنگ در جاده‌های مواصلاتی و احتمال اختلال در عملیات پرواز وجود دارد.

محمدی افزود: توصیه ما به هم‌استانی‌ها این است که از صعود به ارتفاعات و فعالیت‌های کوهنوردی اجتناب کنند،  سازه‌های موقت و تابلوهای تبلیغاتی را محکم کنند، در هنگام عبور از مجاورت ساختمان‌های نیمه کاره احتیاط کنند، پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر را لغو کنند و اقدامات لازم برای محافظت از تأسیسات کشاورزی را انجام دهند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up