• شناسه خبر : 45929
  • تاریخ انتشار : 24 دی 1399 - 11:56

متخصص تغذیه بالینی گفت: کودکان در روز‌های آلوده ضمن آشامیدن شیر از مصرف تنقلات بپرهیزند و بیماران قلبی هم برای کاهش تاثیر آلودگی هوا بر بدنشان روغن زیتون و کنجد مصرف کنند.

آلوئه ورا

وحید ملکی متخصص تغذیه بالینی درباره مقابله با آلودگی هوا گفت: آلودگی هوا در شهر‌های بزرگ با وارونگی دما و خشکی و سردی هوا همراه است که موجب خشکی ریه‌های می‌شود. در این مواقع استفاده از موادی که ترشحات موکوس یا ترشحات ریه را افزایش دهد بهترین راهکار است.

به عنوان مثال استفاده از شیر و سایر فرآورده‌های لبنیاتی ترشحات ریه را افزایش داده و در برابر آلودگی هوا سدی دفاعی را در ریه‌ها ایجاد می‌کند ضمن اینکه کلسیم موجود در لبنیات می‌تواند مانع از ورود سرب موجود در هوا به بدن شود.

وی به مردم توصیه کرد: مایعات بیشتری بنوشند. اینکار نه تنها باعث پاکیزگی مجاری گلو و دهان شده بلکه به دفع سموم از کلیه‌ها هم کمک می‌کند. استفاده از چای به دلیل تئوفیلین موجود در آن می‌تواند مجاری ریوی را بازکرده و ترشحات ریوی جمع شده را به بیرون ریه انتقال دهد. استفاده از شکلات تلخ هم در روز‌های آلوده موثر است.
به شرکای تجاری خود خاص هدیه دهید

متخصص تغذیه بالینی با اشاره به نقش موثر میوه‌ها و سبزیجات در مقابله با آلودگی هوا گفت: میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند مواد آلوده را با مواد آنتی اکسیدانی خود از بدن خارج کنند. ویتامین سی از ویتامین‌های مهم در برابر آلودگی هوا است. میوه‌هایی مثل انار و پرتقال به دلیل خاصیت بالای آنتی اکسیدانی از قابلیت بالایی در مقابله با آلودگی هوا برخوردارند. ضمن اینکه استفاده از دمنوش‌ها هم در این مواقع توصیه می‌شود.

میوه

رئیس دپارتمان تغذیه بالینی بیمارستان میلاد درباره تغذیه کودکان در روز‌های آلوده گفت: استفاده حداکثر ۳ لیوان شیر و خوردن لبنیات و سبزیجات به کودکان توصیه می‌شود. کودکان باید از مصرف چیپس و پفک و ترکیبات شور خودداری کنند. چون این مواد نه تنها باعث التهاب بیشتر در بدن می‌شود بلکه تاثیر آلودگی در بدن را هم بیشتر می‌کند. بسیاری از کودکان بستری در بیمارستان که علائم آسم دارند چاق هستند و تنقلات زیادی مصرف کرده اند.

ملکی به بیماران قلبی هم توصیه کرد: روغن کنجد و زیتون مصرف کنند. استفاده از میوه و سبزی در بیماران قلبی که از وارفارین استفاده می‌کنند مهم است این بیماران باید به مقدارکافی میوه و سبزی مصرف کنند و در مصرف آن افراط و تقریط نداشته باشند.

وی در پایان از مردم خواست از مصرف فست فود‌ها و اسید‌های چرب اشباع به جد دوری کنند.

فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up