• شناسه خبر : 45959
  • تاریخ انتشار : 25 دی 1399 - 02:34

مدیرکل پزشکی قانونی استان اردبیل از مرگ ۱۴ نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در اردبیل خبر داد.

گازگرفتگی

 

دکتر علیرضا فرخی در رابطه با آخرین آمار گاز گرفتی در سطح استان اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۴ نفر از هم استانی ‌ها بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن فوت شده است که متوفیان ۲ نفر زن و ۱۲ نفر مرد می ‌باشد.

وی با بیان اینکه گاز مونو کسید کربن گازی سمی است، افزود: از سوختن ناقص کربن سم ایجاد می ‌شود و رنگ و بوی خاصی ندارد به همین دلیل آن را قاتل خاموش می ‌نامند و اگر غلظت این گاز در هوای تنفسی زیاد باشد خیلی سریع و حتی در غلظت ‌های بالا می ‌تواند باعث مرگ آنی شود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان اردبیل بیان کرد: : اولین عوارض تنفس با این گاز، سوزش چشم‌ ها و سپس احساس خواب آلودگی و خستگی و سرگیجه، تهوع و سیاهی چشم‌ ها و در نهایت باعث بیهوشی و خفگی فرد می ‌شود.

فرخی تصریح کرد: کودکان، سالمندان، افراد با سابقه بیماری ‌های قلبی و ریوی و مبتلا به بیماری‌ های خونی، بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گاز co می ‌شوند.

وی افزود: بهتر است در هنگام احساس نشت گاز تا حد امکان نفس خودمان را حبس، درها و پنجره ‌ها را باز کنیم، دوباره به بیرون از آن فضا برگردیم نفس تازه کنیم و مجدد برای کمک وارد شویم و اگر لازم بود چندین بار برای نفس تازه کردن، از آن محیط خارج شویم و مراجعت کنیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up