• شناسه خبر : 46013
  • تاریخ انتشار : 25 دی 1399 - 11:00

دانشیار بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: اختلال در راه رفتن، التهاب و کبودی انگشتان، صورت و لب‌ها، درد پشت، کاهش سطح هوشیاری، قرمزی و خارش چشم و … از جمله جدیدترین علائم کووید – ۱۹ است.

پی سی آر کرونا

افسانه کرمی پیش از ظهر (۲۴ دی‌ماه) امروز در کنفرانس مجازی آخرین یافته‌های علمی بیماری کروناویروس، در رابطه با جدیدترین علائم کووید – ۱۹، اظهار کرد: التهاب و کبودی انگشتان، اختلال بویایی و چشایی، سردرد‌های خیلی شدید، ضعف اندام تحتانی، قرمزی چشم، اختلال در راه رفتن، ضایعات پوستی و درد شکم از جمله جدیدترین علائم بیماری کووید – ۱۹ است.

وی با بیان اینکه عفونت کووید – ۱۹ یک دوره کمون ۲ تا ۱۴ روزه دارد که اکثریت دوره کمون افراد ۴ تا ۵ روز بوده، ولی در مقالات علمی از یک تا ۲۰ روز نیز ذکر شده است، افزود: ۸۱ درصد علائم کووید – ۱۹ موارد خفیف و بدون علامت بوده که اکثریت این بیماران را تشکیل می‌دهند، ۱۴ درصد علائم این بیماری شدید و ۵ درصد نیز می‌تواند منجر به نارسایی تنفسی شود.

این پزشک با بیان اینکه عفونت خفیف بیماری کرونا همانند علائم سرماخوردگی است که بیمار دارای علائم تب، خستگی، سوزش گلو و از کیپ شدن بینی، عطسه و سرفه شاکی است، تصریح کرد: برخی از بیماران کرونایی دارای عفونت خفیف دارای علائم گوارشی خفیف مانند اسهال، استفراغ و درد شکم هستند که معمولاً با بیماری آنفلوانزا و عفونت‌های سرماخوردگی اشتباه گرفته می‌شود.

دانشیار بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم‌پزشکی استان با بیان اینکه اخیراً بیماران مبتلا به کرونا از درد پشت و پهلو شاکی هستند، ادامه داد: تب، سرفه خشک، اختلال چشایی و بویایی، خستگی، بی‌اشتهایی، تنگی نفس (گاهی ممکن است فرد مبتلا تولید خلط داشته باشد) از جمله علائم شایع کووید – ۱۹ هستند، منتهی ممکن است بیماران علائم تهوع، استفراغ، درد شکم، سردرد و ضعف هوشیاری، خلط خونی (در بیماران بستری مشاهده می‌شود) را نیز داشته باشند.

کرمی با بیان اینکه همیشه در بیماران مبتلا به کرونا ممکن است تب وجود نداشته باشد، اظهار کرد: ممکن است تب در کودکان، افرادی دارای نقص ایمنی بدن، افرادی که دارو‌های تب‌بر استفاده می‌کنند، وجود نداشته باشد؛ بنابراین قضاوت بالینی در خصوص تشخیص بیماران کرونایی که تب واضح ندارند مهم است.

وی با بیان اینکه در موارد شدید ابتلا به کرونا ممکن است اختلال در راه رفتن ایجاد شود، خاطرنشان کرد: گاهی این بیماران دارای خلط خونی، کاهش سطح هوشیاری، کبودی در صورت و لب‌ها، درد سینه مداوم و نارسایی کلیه در فاز شدید بیماری کرونا مشاهده می‌شود، گفتنی است طیف بیماری از فرم بدون علامت تا فرم کشنده است.

 

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up