• شناسه خبر : 46396
  • تاریخ انتشار : 30 دی 1399 - 10:42

رئیس شورای رقابت گفت: با توجه به شرایط بازار شورا تصمیم گرفت رفتاری هیجان انگیز را در بازار خودرو انجام نداده و محصولات ایران خودرو و سایپا طی سه ماهه پایانی سال هیچ گونه افزایش قیمتی نداشته باشد.

پلاک خودرو

رضا شیوا امروز در نشست خبری با اعلام این که شورای رقابت نرخ تورم بخشی سه ماهه پایان سال را از بانک مرکزی دریافت کرده است گفت: بر اساس اعلام بانک مرکزی نرخ تورم بخشی محصولات ایران خودرو ۱۴٫۱ درصد و محصولات سایپا ۱۴٫۷۵ درصد بوده است اما با توجه به شرایط بازار شورا تصمیم گرفت رفتاری هیجان انگیز را در بازار خودرو انجام نداده و محصولات این دو شرکت طی سه ماهه پایانی سال هیچ گونه افزایش قیمتی نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت خودرو در بازار روند کاهشی دارد و ما نمی خواهیم با صدور مجوز افزایش قیمت هیجاناتی را به بازار وارد کنید، افزود: قرار بود در خودروهای کم تیراژ نیز فرمول جدید شورای رقابت اعمال شود اما ما به خودروسازان اعلام کرده بودیم باید شرط اول اجرایی فرمول جدید در خودروهای کم تیراژ که همان افزایش ۵۰ درصدی محصولات است محقق شود که این موضوع در دی ماه امسال توسط خودروسازان اجرایی نشد.

رئیس شورای رقابت تصریح کرد: برهمین اساس افزایش قیمتی نیز در خودروهای کم تیراژ تا پایان سال اتفاق نخواهد افتاد.

شیوا در پاسخ به اینکه با توجه به نرخ تورم بخشی ۱۴ درصدی در محصولات دو شرکت خودروساز آیا آنها قبول به عدم تغییرات قیمتی در محصولات خود تا پایان سال کرده اند یا خیر، افزود: شورا متولی صدور افزایش قیمتهاست و خودروسازان نیز باید این موضوع را مورد توجه قرار دهند. در فرمول جدید افزایش قیمت خودروهای کم تیراژ مقرر بود سازمان گسترش و نوسازی به همراه وزارت صنعت و خودروسازان وظایفی را انجام دهند اما شرط نخست ما برای اجرای فرمول جدید افزایش۵۰ درصدی تولید بود که این موضوع اجرایی نشد.

محصولات کم تیراژ

وی اضافه کرد: فقط ما برای دی ماه افزایش ۵۰ درصدی را ملاک افزایش قیمت در محصولات کم تیراژ قرار داده بودیم و اگر خودروساز در بهمن ماه و اسفند ماه به افزایش تولید برسد مجوزی برای افزایش قیمت ها صادر نخواهد شد.

رئیس شورای رقابت در ادامه صحبتهای خود با تاکید براینکه ما فرمول جدیدی برای خودروهای سی کی دی تعریف کرده ایم، گفت: در خودروهای غیرسی کی دی نیز براساس کلینیک قیمت گذاری عمل خواهیم کرد به نحوی که فعلا تا پایان سال تغییراتی در قیمت ۱۸ خودروی کم تیراژ اعمال نخواهد شد اما در سال آینده متناسب با تولید و فرمولهای جدید تصمیم گیری را برای تغییرات قیمتی این خودروها اعمال می کنیم.

شیوا با اشاره به اینکه با توجه به روند کاهشی نرخ تورم ما در آینده تصمیم گیری می کنیم که تغییرات قیمتی خودروها به صورت شش ماه یک بار یا یک سال یک بار صورت گیرد گفت: پیش از این به خاطر افزایش ماهانه قیمت نرخ تورم ما مجبور بودیم تغییرات قیمتی را هر سه ماه یک بار اعمال کنیم اما روند کاهشی نرخ تورم باعث شده تا زمان اجرای دستورالعمل قیمت گذاری ها در بازده بلند مدت تری صورت گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا روال قرعه کشی خودرو در طرح های فروش همچنان ادامه خواهد داشت یا خیر، تصریح کرد: تازمانی که میزان تقاضا بیش از عرضه باشد این راهکار اجرایی می شود اما اعلام کرده ایم اگر روشهای جایگزینی برای این موضوع پیشنهاد می شود اعلام شده تا مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس شورای رقابت اضافه کرد: در مجموع خودروهای کم تیراژ و پرتیراژ تا پایان سال هیچ افزایش قیمتی نخواهند داشت ما نیز در این سه ماه بازار را رصد می کنیم و اگر لازم باشد جلسه شورای رقابت برگزار می شود درغیر این صورت جلسه خودرویی تا پایان سال نخواهیم داشت.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up