• شناسه خبر : 46509
  • تاریخ انتشار : 02 بهمن 1399 - 02:48

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل با اشاره به آخرین وضعیت راه‌های استان اردبیل گفت: در حال حاضر تمامی محورهای مواصلاتی استان اردبیل باز بوده و راه ۸۹۶ روستای استان نیز در حال بازگشایی است.

آلودگی هوا

از عصر روز گذشته بارش برف در تمامی مناطق استان اردبیل آغاز شده و در پی آن رانندگان و ترددکنندگان در جاده‌های استان غافلگیر شدند، از همان لحظه نخست راهداران و نیروهای امدادی هلال احمر برای خدمات‌رسانی به افراد مانده در راه عازم محورهای مواصلاتی استان شدند.

کولاک و یخبندان به دلیل اُفت دمای هوا در بسیاری از محورهای مواصلاتی استان وجود دارد، به طوری که با بوران برف ۵ سانتی‌متر، جاده‌های استان را پوشانده است و به همین دلیل تردد بدون زنجیرچرخ در جاده‌های استان ممنوع است.

کاهش دید اُفقی و نیز مسدود شدن جاده‌های روستایی از عصر روز گذشته سبب بروز مشکلات اساسی برای آنان شده و محلات و کوچه‌های استان نیز به خاطر بارش برف مسدود شده و تردد و عبور و مرور را با سختی مواجه کرده است.

در این باره کلیم‌الله وثوقی با اشاره به آخرین وضعیت راه‌های استان اردبیل اظهار داشت: در حال حاضر تمامی محورهای مواصلاتی استان اردبیل باز بوده و راه ۸۹۶ روستای استان نیز در حال بازگشایی است که تلاش راهداران در این زمینه با جدیت ادامه دارد.

وی با اشاره به این که راه ۳۹۱ روستای استان تاکنون برفروبی شده است بیان کرد: راه ۵۰۵ روستای استان در حال حاضر مسدود است و در تلاش برای بازگشایی راه‌ها در اسرع وقت هستیم که به همین منظور ۸۰ اکیپ راهداری در حال بازگشایی محورها هستند.

مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده‌ای استان اردبیل گفت: جاده خلخال – اسالم به دلیل کولاک برف مسدود بوده و با توجه به بارش برف و برودت هوا در تمامی مناطق استان اولویت اساسی ما برفروبی محورهای اصلی و فرعی است که در این زمینه با توجه به تمرکز بیشترین میزان برف در شهرستان‌های خلخال، مشگین‌شهر، نیر و کوثر بیشتر راهداران در این مناطق مستقر هستند.

وثوقی اظهار کرد: برفروبی و نمک‌پاشی جاده‌ها نیز به صورت مستمر در حال انجام است و به همین منظور انتظار ما از هم‌استانی‌ها این است که استفاده از تجهیزات زمستانی در جاده‌ها و راهدارخانه‌های استان مورد توجه واقع شود و خدمات‌رسانی به شکل مطلوب انجام یابد.

وی تصریح کرد: استفاده از تجهیزات زمستانی و نیز زنجیرچرخ در هنگام تردد ضروری است و انتظار می‌رود رانندگان قبل از مسافرت با شماره‌گیری ۱۴۱ از آخرین وضعیت راه‌های استان آگاه شده و از سفرهای غیرضروری به شدّت خودداری شود.

معروف خسروی، رئیس راهداری خلخال نیز این باره با اشاره به وضعیت راه‌های مواصلاتی شهرستان خلخال گفت: در حال حاضر با توجه به قطع موقتی بارندگی عملیات برفروبی و بازگشایی جاده‌های خلخال با جدیت آغاز شده و بارش سنگین برف را در منطقه شاهد هستیم.

وی با اشاره به این که برفروبی و نمک‌پاشی تمامی راه‌های بین شهری انجام یافته است، بیان کرد: استفاده از زنجیرچرخ برای تردد خودروها در جاده‌های خلخال ضروری و الزامی است و در این زمینه از مردم انتظار می‌رود از ناوگان حمل و نقل عمومی برای سفرهای ضروری استفاده کنند.

خسروی با اشاره به این که بارش برف در خلخال از ۵۰ سانتی‌متر گذشته است، بیان کرد: در حال حاضر محور ارتباطی خلخال – اسالم و راه دسترسی به استان گیلان مسدود است که تلاش برای بازگشایی محورها در حال انجام است.

سیاوش محمدی، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل با اشاره به اُفت دمای هوا تا ۲۰ درجه زیرصفر اظهار داشت: بیشترین بارش برف در شهرستان بیله‌سوار رخ داده و با توجه به وضعیت جوی برودت هوا در مناطق مختلف استان ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به این که بارش برف تا پایان امروز به خصوص در مناطق جنوبی استان ادامه‌دار خواهد بود، بیان کرد: بیشترین میزان بارش مربوط به شهرستان بیله‌سوار است و با ادامه این روند کاهش دمای هوا در مناطق کوهستانی به ۲۳ درجه زیر صفر نیز می‌رسد.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل ادامه داد: کولاک برف و برودت هوا به خاطر بارش برف در جاده‌های مواصلاتی و گردنه‌های کوهستانی مشهود است که از فردا وضعیت جوی هوا پایدار خواهد شد و در طول شب‌ها هوای سرد پیش‌بینی می‌شود.

محمدی اظهار کرد: کولاک برف و وزش باد در مناطق برف سبب انباشته شدن برف در جاده‌های مواصلاتی می‌شود که به همین منظور از ترددکنندگان انتظار می‌رود نسبت به هشدارهای داده شده نهایت توجه خود را داشته باشند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up