• شناسه خبر : 46675
  • تاریخ انتشار : 04 بهمن 1399 - 11:44

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل گفت: صنایع دستی استان ظرفیت ایجاد اشتغال پایدار و گسترده در بین جوانان را دارد.

 

شیخ صفی

 

عبدلله طباطبایی در بازدید از موزه صنایع دستی اردبیل و مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی اظهار داشت: صنایع دستی در اردبیل با کمترین سرمایه و با عشق و علاقه تولید می ‌شود و ظرفیت ایجاد اشتغال پایدار و گسترده در بین جوانان را دارد.

وی ضمن تقدیر از فعالان و تلاشگران این عرصه به اهمیت آموزش و ترویج صنایع دستی اشاره کرد و افزود: حفظ و احیای صنایع دستی استان اردبیل از طریق تقویت بخش آموزشی هنرهای سنتی امری مهم و ضروری بوده و باید مورد توجه قرار گیرد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل همچنین در بازدید از آخرین اقدامات انجام شده حوزه میراث فرهنگی در حریم مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی اقدامات انجام شده در دو سال گذشته را شایسته تقدیر دانسته و افزود: سرعت و روند تکمیل حریم مجموعه و برنامه‌ریزی‌های انجام شده قابل قبول بوده و تعطیلی این اماکن در بحران کرونا بهترین فرصت برای مرمت و انجام عملیات عمرانی را فراهم کرده که به بهترین نحو ممکن باید از فرصت به وجود آمده برای آماده کردن مجموعه استفاده شود.

طباطبایی اهمیت این بنا و صفویه در تاریخ ایران را یادآور شد و افزود: ایران و تشیع مدیون این خاندان هستند و فرهنگ شهادت از ۶۰۰ سال قبل در اردبیل بوده و شهیدگاه که مقبره شهدای جنگ‌ های چالدران و شیروان است همواره مورد احترام مردمان اردبیل و ایران در طول تاریخ بوده و دفاع مقدس نیز در امتداد همین فرهنگ و دیدگاه قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل نیز در این بازدیدها در رابطه با صنایع دستی استان گفت: در دو سال گذشته ۲ شهر عنبران و اصلاندوز را شهر ملی صنایع دستی ثبت کردیم علاوه بر آن چندین رشته فراموش شده در این زمینه احیا شده و مرکز رشد نوآوری و آموزش صنایع دستی خلاق در دهه فجر امسال افتتاح خواهد شد.

فلاحی همچنین در رابطه با مرمت بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی بیان کرد: تمام توان مجموعه میراث فرهنگی را برای تسریع در توسعه و بازسازی حریم مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی به کار گرفته‌ایم و در بعد فرهنگی نیز با الگوگیری از برترین موزه‌های جهانی تلاش داریم تا به شایسته‌ترین وجه ممکن جایگاه این مجموعه را به بازدیدکنندگان برسانیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up