• شناسه خبر : 55238
  • تاریخ انتشار : 18 مرداد 1400 - 07:42

استاندار اردبیل گفت: تنظیم بازار کار و آموزش نیروی انسانی ماهر بر عهده دانشگاه هاست که باید با راه اندازی رشته‌های کاربردی ظرفیت سازی کنند.

اکبر بهنام جو

اکبر بهنام جو، استاندار اردبیل در نشست با رییس و اساتید دانشگاه محقق اردبیلی گفت: معمولا نیاز‌ها و پتانسیل جامعه با انجام طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی مشخص می‌شود، بنابرین باید امر پژوهش در استان نهادینه شود و با افزایش ظرفیت طرح‌های پژوهشی و ایجاد رشته‌های کاربردی می‌توان نارسایی‌های موجود را پوشش داد.

او با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور می‌تواند بین باز کار در استان و نیرو‌های فارغ التحصیل هماهنگی ایجاد کند، افزود: فارغ التحصیل در برخی از رشته‌های درسی اشباع شده و با بازار کار هماهنگی و همخوانی ندارند با مطالعه بیشتر می‌توان در رابطه با بازار کار موجود نیرو آموزش داد.

استاندار اردبیل ادامه داد: باید بدانیم چه رشته‌هایی برای استان نیاز داریم تا جوانان بعد از فارع التحصیل شدن به عنوان لیسانس بیکار شناخته نشوند بلکه بلافاصله متناسب با رشته تحصیلی جذب بازار کار شوند.

بهنام جو گفت: باید دانشگاه‌ها هسته‌های کاربردی و سر فصل‌های جامع را راه اندازی کنند تا در آینده و سرنوشت دانشجو بعد از ۴ سال تحصیل تاثیر گذار باشد.

او با بیان اینکه کارخانه کامیون سازی ۴۰۰نفر مهندس آموزش دیده آماده می‌کند، افزود: کارخانه بزرگ در استان راه اندازی شده و نیروی تحصیل کرده نیاز خواهند داشت که کارخانه حدید مبتکران الگوی بسیار خوبی برای سایر واحد‌ها است و این آموزش‌های فنی با همکاری دانشگاه‌ها امکان پذیر است.

استاندار اردبیل تصریح کرد: در صورت راه اندازی منطقه آزاد باید رشته‌های بازار یابی تجاری و اقتصادی در استان افزایش یابد و نیرو‌های تحصیل کرده در این حیطه موفق عمل خواهند کرد تا به رونق و توسعه اقتصادی در منطقه کمک کنند.

بهنام جو با بیان اینکه باید در کنار تحصیل برای دانشجویان دروس مهارت‌های زندگی نیز ارایه شود گفت: با ارایه دروس عمومی مهار‌های زندگی قبل و بعد از ازدواج و همچنین مهارت‌های عمومی جوانان بهتر می‌توانند در زندگی شخصی خودکفا باشند و این مهارت‌ها در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بسیار مفید است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up