• شناسه خبر : 58252
  • تاریخ انتشار : 25 مهر 1400 - 01:43

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل از تولید بیش از ۸ هزار تن انواع حبوبات در اراضی زراعی شهرستان اردبیل خبر داد.

علی حسین احدی عالی ۲۵ مهرماه با اعلام این خبر افزود: این میزان عملکرد از سطح ۸ هزار و ۵۳  هکتار از اراضی تحت کشت حبوبات تولید شده است که شامل انواع لوبیا، عدس، نخود و باقلا است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل ادامه داد: کشت حبوبات در راستای سیاست‌های تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی صورت می‌گیرد و باتوجه‌به شرایط آب‌وهوایی مناسب کشت حبوبات در منطقه و استقبال کشاورزان هرسال نسبت به سال زراعی گذشته کشت آن در این شهرستان افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: از این میزان سطح کشت، یک هزار و ۷۶۵ هکتار به کشت انتظاری عدس و یک هزار و ۵۰ هکتار نیز به کشت انتظاری نخود اختصاص‌یافته است.

احدی عالی افزود: در کشت انتظاری به دلیل فراهم بودن بارش‌های زمستانه و استفاده حداکثری از بارندگی‌ها که مزیت بزرگی محسوب می‌شود و افزایش طول دوره رشد رویشی گیاه، عملکرد محصول به میزان قابل‌توجهی افزایش‌یافته و موجب درآمدزایی بیشتر کشاورز می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: امسال برای اولین‌بار در سطح استان کشت لوبیا قرمز بذری در این شهرستان صورت گرفت و نام شهرستان اردبیل نیز در لیست تولیدکنندگان بذر لوبیا ثبت شد.

وی در راستای توسعه کشت حبوبات در منطقه به نقش مهم آن در تأمین پروتئین گیاهی، اصلاح و تثبیت ازت خاک و کاهش جمعیت علف‌های هرز و آفات در مزرعه اشاره کرد و افزود: کشت حبوبات از کمترین هزینه تولید نسبت به محصولاتی نظیر سیب‌زمینی و قیمت مناسب برخوردار بوده و موجب افزایش درآمد کشاورزان خواهد شد.

احدی عالی خاطرنشان کرد: در کشت انتظاری اطلاع از شرایط آب‌وهوایی بسیار حائز اهمیت است و دما بایستی به حدی پایین باشد که جوانه‌زنی بذر تا بهار و سپری شدن سرمای زمستان و یخ‌بندان به تأخیر افتد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up