• شناسه خبر : 70554
  • تاریخ انتشار : 05 بهمن 1401 - 12:23

به طور کلی، احساس تعلق داشتن به خانواده که به روش‌های مختلف توسط افراد بروز داده می‌شود، از منظر روان‌شناسی چند نکته قابل تامل دارد.

در خانواده ها چه خبر است؟

نویسنده : دکتر مهدی سود آوری | ‌روان شناس و مدرس دانشگاه

شهرخوان: در واقع شخصیت و زیربنای آینده فرد در خانواده ساخته می‌شود. تقریبا در تمام مسائل مهم زندگی، الگویی را که از خانواده در سنین کودکی یاد گرفته‌ایم ،تکرار می‌کنیم؛ در انتخاب همسر، رفتار با همسر و فرزندان و حتی انتخاب شغل. در بحران‌ها هر انسانی به آن چه به او حس ثبات و معنا بدهد رجوع می‌کند. برای همین باور به معنویات در شرایط بحران بیشتر خود را نشان می‌دهد. حال یکی از این عوامل ثبات می‌تواند خانواده باشد. حس تعلق به خانواده، این که خانواده در هر شرایطی ما را دوست دارد و از ما حمایت می‌کند، یکی از این مبانی ثبات است. ممکن است هیچ‌گاه از آن‌ها درخواست کمک نکنیم اما این که بدانیم کسی هست که پشت ما باشد، بسیار مهم است.

افزایش اعتمادبه‌نفس با دریافت عشق والدین

حس تعلق به خانواده حتی بعد از فوت والدین هم می‌تواند ادامه داشته باشد. آن حس اعتماد به نفسی که عشق بی قید و شرط والدین در ذات فرد کاشته، می‌تواند قدرت کافی برای مقابله با مشکلات را به او بدهد. از سوی دیگر، اگر عشق والدین مشروط باشد یعنی مثلا گفته باشند: «اگر بچه خوبی باشی، دوستت داریم!» یک اضطراب دایمی برای بهتر و خوب بودن در وجود فرد باقی خواهد گذاشت. چنین فردی در بحران‌ها به جای راه‌حل دنبال جلب تایید دیگران خواهد بود و عملا توان حل بحران را نخواهد داشت.

انرژی گرفتن از تعلق داشتن به خانواده

احساس تعلق از حمایت عاطفی نشئت می‌گیرد، لازم نیست هرچه خواستیم را خانواده فراهم کند، اما ضروری است که احساس کنیم همین طور که هستیم مورد قبول و عشق خانواده قرار داریم. این حس عشق بی قید و شرط، سنگ بنای ساخت یک شخصیت سالم و بالغ است. همچنین افرادی که احساس تعلق به خانواده، همسر و فرزندان‌شان دارند، انرژی لازم برای تلاش و پشتکار را برای خودشان به طور ناخودآگاه فراهم می‌کنند. به نظر می‌رسد «مودریچ» هم از این مزایا آگاه شده و چون طعم مزیت‌هایش را چشیده، سال‌هاست که چنین کاری را قبل از ورود به زمین مسابقه انجام می‌دهد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up