• شناسه خبر : 75119
  • تاریخ انتشار : 27 اسفند 1402 - 05:24

گاهی مرد خانه یا در خانه تکانی کمک همسر خود نمی شود یا به خوبی آن را انجام نمی‌دهد که باعث جروبحث می‌شود.

ترفندهای جلوگیری از جروبحث در خانه تکانی

زوجین برای این‌که خانه‌تکانی و دردسرهایش منجر به چالش و برهم خوردن آرامش خانه‌شان نشود، باید چه کنند؟

در زمان خانه‌تکانی باید مراقب باشیم که این رسم زیبا، خللی در عشق و احترام زوجین به یکدیگر ایجاد نکند. بهتر است که زن‌و‌شوهر قبل از هر چیز نگاه مثبتی به یکدیگر داشته باشند تا کمتر از هم دلخور شوند و خانه‌تکانی روی اعصاب‌شان نرود. معمولا خانم‌هایی که خانه‌تکانی آخر سال را انجام می‌دهند، از لحاظ روحی و روانی تحت فشار قرار می‌گیرند و دچار نوعی خستگی و اضطراب در این زمینه می‌شوند. گاهی مرد خانه یا در تمیزکاری کمک نمی‌کند یا به خوبی آن را انجام نمی‌دهد که باعث جروبحث می‌شود.

برای جلوگیری از این چالش‌ها، چند توصیه به زوجین داریم و از اشتباهات آن‌ها خواهیم گفت.

توجه‌نکردن به تفاوت‌های مردها و زنان

بین زن و مرد تفاوت‌های جدی وجود دارد که یکی از آن‌ها این است که مردان کلی‌نگرند و زن‌ها جزئیات را بیشتر دقت می‌کنند. مردها از این که در تمیز یا مرتب کردن وسایل دقت زیادی ندارند، دنبال آزردن همسر خود نیستند بلکه فقط مثل زنان نیستند که تا ریزترین لکه‌های روی وسایل را ببینند.

همدلی و همکاری‌نکردن همه اعضای خانواده

انجام تمام کارهای خانه‌تکانی به یکباره فشار خیلی زیادی روی خانم‌ها وارد می‌کند. متاسفانه برخی مردان اعتقادی به کمک کردن در کارهای منزل ندارند. علاوه بر همسر، دیگر اعضای خانواده هم باید با همفکری، همدلی و همکاری در کنار یکدیگر باشند تا خانه‌تکانی به یک تفریح دورهمی تبدیل شود.

توهین و امرکردن به شوهر برای خانه‌تکانی

اگر شوهرتان در کارهای خانه‌تکانی به شما کمک نمی‌کند، اول از همه با احترام باید از او درخواست کرد نه خشونت و توهین و امر و نهی. بعد از آن هم باید کارهایی را به او سپرد که خودش هم لذت می‌برد. همچنین انجام آن کار وی را نباید کوچک و بی‌تاثیر شمرد. حساسیت بیش از اندازه فقط زنان را ناکام می‌کند چراکه معمولا در یک خانه چند نفر دیگر هم زندگی می‌کنند که احتمال تا نوروز کمی ریخت و پاش خواهد شد. اگر زن و شوهر در این ایام همچنان حرمت ازدواج و قداست خانواده را به یاد داشته باشند هرگز یک خانه خیلی تمیز را به پایمال شدن و خدشه‌دار شدن رابطه ترجیح نخواهند داد.

کار کردن یک ضرب بدون استراحت

بسیاری از زوج‌ها دوست دارند در سریع‌ترین و کوتاه‌ترین زمان ممکن، کار خانه‌تکانی‌شان را به پایان برسانند، به همین دلیل تصمیم می‌گیرند بدون هیچ استراحتی کار کنند. گرچه می‌توان با کار بیشتر، در روزهای کمتری به نتیجه رسید، اما نادیده گرفتن یا حذف استراحت و تفریح از برنامه روزانه، فقط به هوای زودتر به نتیجه رسیدن، هرگز مصلحت نیست. بی‌وقفه کار کردن باعث می‌شود شما از نظر روانی و جسمی خسته و فرسوده شوید و آستانه تحمل‌تان کاهش یابد و به همین علت ساده، ممکن است با نخستین تحریک، هرچند مسئله‌ای کوچک و جزئی، به جوش بیایید و عصبی شوید و با همسرتان درگیری و مشاجره داشته باشید.

تحمل‌نکردن اشتباهات یکدیگر

ناتوانی در تحمل اشتباهات یکدیگر از مهم‌ترین عوامل جرو بحث همسران در این روزهاست. مثلا اگر یکی از همسران در طول خانه‌تکانی مرتکب خطایی شود؛ مثلا چیزی را بشکند، آب کثیفی را روی زمین بریزد و… با حرف‌ها و رفتارهایمان، دایم او را تنبیه و مواخذه یا اشتباهش را ‌گوشزد می‌کنیم؛ خلاصه این که آن چنان بد رفتار می‌کنیم که گویی او دست و پاچلفتی است و خرابکاری‌اش هرگز قابل جبران نیست.

How to prevent house cleaningدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up