• شناسه خبر : 25025
  • تاریخ انتشار : 02 اردیبهشت 1399 - 02:30

علت اینکه افت قیمت نفت آمریکا ۱۵ برابر بیشتر از نفت برنت بوده، به این نکته بر‌ می‌گردد که تاسیسات ذخایر نفت آمریکا در حال پر شدن است و نفت مازاد تولیدی کشور نه به فروش می‌رسد و نه قابلیت ذخیره‌سازی دارد.

دلایل کاهش بی سابقه قیمت نفت

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

علت اینکه افت قیمت نفت آمریکا ۱۵ برابر بیشتر از نفت برنت بوده، به این نکته بر‌ می‌گردد که تاسیسات ذخایر نفت آمریکا در حال پر شدن است و نفت مازاد تولیدی کشور نه به فروش می‌رسد و نه قابلیت ذخیره‌سازی دارد.

قیر نفت

افت قیمت نفت آمریکا به زیر صفر به این معنی است که تولیدکننده‌های آمریکایی در ازای تحویل نفت نه تنها پولی از مشتریان نمی‌گیرند، بلکه پولی هم می‌دهند تا مشتریان آن را تحویل گرفته و حمل کنند.

علت امر به این نکته بر‌ می‌گردد که تاسیسات ذخایر نفت آمریکا در حال پر شدن است و نفت مازاد تولیدی کشور نه فروش می‌رود و نه قابلیت ذخیره‌سازی دارد و نگهداری آن به دردسری برای تولیدکننده‌ها تبدیل شده است.


نفت و گاز

ذخیره نفت در نفتکش‌ها نیز هزینه‌بر است و تولیدکننده‌های آمریکایی الان نه تنها آماده تحویل رایگان نفت هستند، حتی پیشنهاد می‌کنند که پولی پرداخت کنند تا مشتریان محموله‌ها را تصاحب کرده و هزینه نگهداری و حمل آن را خود بر عهده بگیرند.

دلایل دیگر کاهش قیمت نفت

۱. توی بورس کالا میان کالاها رو پیش‌فروش می‌کنن. مثلا میان نفت رو برای سه ماه دیگه پیش‌فروش میکنن. تا اون زمان، خریدار میتونه نفتی که خریده و سررسید تحویلش سه ماه دیگه است رو توی بورس بفروشه. اگه تا سررسید نفروشه، موقع سررسید باید بره و کالایی که خریده رو تحویل بگیره.

نفت

 

۲. طی چند ماه اخیر مصرف نفت به شدت کاهش پیدا کرده، در نتیجه انبارها به اندازه‌ی قبل خالی نشده و هنوز پره. در نتیجه مثلا کسی که نفت رو با پیش‌فرض مصرف عادی قبلی از چند ماه پیش با سررسید مثلا فردا خریده، انبارش به اندازه‌ی خرید فعلیش جا نداره.

۳. حالا که زمان تحویل نفت‌های فروخته شده با سررسید ماه می نزدیک شده، خریدار میبینه انبارش جا نداره و اگه نفت رو تحویل بگیره جا نداره که ذخیره‌اش کنه. در نتیجه حتی حاضره با قیمت صفر چیزی که خریده رو بده بره.

 

نفت

۴. سوال: چرا باید با صفر بفروشه؟ چرا همینجوری تحویل نگیره و نگه نداره؟ چون هزینه انبارداری داره. در نتیجه حتی ممکنه با قیمت منفی نفتش رو رد کنه (یعنی یه چیزی هم دستی بده). اون مثلا یک دلار روی هر بشکه براش ضرر کمتری داره تا چند دلار هزینه انبارداری به ازای هر بشکه.

۵. آیا قیمت نفت کلا اینقدر منفی شده؟ نه. قیمت نفت با سررسید ماه May به خاطر توضیحات گفته شده به صفر یا منفی رسیده. ولی مثلا همین الان نفت آمریکا با سررسید ماه سپتامبر داره بشکه‌ای سی و خورده‌ای دلار معامله میشه

۶. در کل نفت از کرونا ضربه سنگینی خورده، ولی الان اونجوری نیست که فکر کنین دیگه ارزشش اینقدر اومده باشه پایین.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up