• شناسه خبر : 68002
  • تاریخ انتشار : 21 شهریور 1401 - 04:17

سرویس مدارس روزانه میلیونها دانش آموز را جابجا می کند و به صورت غیر مستقیم بر روی سلامت روانی دانش آموزان تاثیرگذار است.

سرویس مدرسه

 عزیزه سعادتی

شهرخوان: هر ساله چند مورد از تخلفات رانندگان سرویس مدارس توسط اولیای دانش آموزان به پلیس گزارش می شود.

این موضوعی نیست که بتوان آن را کتمان  و پنهان کرد بر همین اساس داشتن اطلاعاتی درباره گرفتن سرویس مدارس لازم و ضروری است.

قبل از هر چیز باید بدانیم که  سرویس مدارس، وسیله نقلیه ایمن و مناسبی است که از طرف مدارس در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد تا به وسیله یک راننده سالم و مجرب در سطح شهر جا به جا شوند.

سرویس مدارس می تواند؛ خودرو سواری، مینی بوس، ون، اتوبوس و… باشد.

شاید به این دلیل که دانش آموز اوقات بیشتری را با دوستانش سپری خواهد کرد و حضور در سرویس های مدرسه باعث می شود تا دانش آموزان پس از ساعات تحصیلی بتوانند با خیالی آسوده به گفت و گو و بازی بپردازند.

صرفه جویی در زمان از دیگر مزایای سرویس مدارس است. دانش آموزی که هر روز بخواهد با وسایل نقلیه عمومی و یا پای پیاده به مدرسه برود، انرژی زیادی را صرف این کار خواهد کرد و زمان زیادی را هم از دست خواهد داد اما به وسیله سرویس مدارس، دانش آموزان با نظم زمانی خوبی هر روز جا به جا خواهند شد و زمان بیشتری ذخیره خواهند کرد.

خودرو ون یکی از پر طرفدارترین وسایل نقلیه برای سرویس مدرسه ها است زیرا ظرفیت خوبی در حد ١۵ نفر داشته و از ایمنی و فضای مناسبی هم برخوردار است.همچنین در خودرو ون، فضای مناسبی مهیا می شود تا دانش آموزان به گفت و گو بپردازند.

اما به این نکته نیز باید توجه داشت که سرویس مدارس منحصر به وسیله نقلیه نبوده و سلامت و شرایط راننده نیز بسیار مهم است. این امر در سال های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. از اولین شروط رانندگان برای سرویس مدارس، غیر سیگاری بودن آنان است تا سلامت جسمی دانش آموزان به خطر نیافتد.شرکت های خدمات سرویس مدارس، به صورت جدی سلامت روانی رانندگان را نیز بررسی می کنند.

به تازگی و با تلاش های پلیس راهور، رانندگان تاکسی که در سرویس مدارس کار می کنند تحت آموزش های تخصصی قرار گرفته اند. در این کلاس ها تمرکز بر رفتار رانندگان با دانش آموزان و همچنین خطرات و مقررات است. غیر از رانندگان تاکسی، شرکت های خدمات سرویس‌ مدارس خصوصی نیز به صورت جداگانه رانندگان خود را مورد تست و ارزیابی قرار می دهند. با آمدن سرویس های جدید هوشمند، والدین از زمان سوار شدن فرزندشان به سرویس مدرسه تا انتهای مسیر می توانند وضعیت فرزندشان را با استفاده از گوشی هوشمند نظارت کنند.

سرویس مدرسه

قوانین سرویس مدارس

سرویس های مدرسه در سراسر کشور از قوانین یکسانی تبعیت می کنند برخی از این قوانین عبارت اند از:

١.داشتن اساسنامه و شماره ثبت

٢.معرفی خودروها و رانندگان واجد شرایط به مراجع صدور مجوز تأسیس

٣.دارا بودن اجازه‌نامه تأسیس از مراجع مربوط

شرایط راننده خودروهای حمل و نقل دانش‌آموزان مدارس

الف. دارا بودن حداقل ۲۳ سال تمام

ب. دارا بودن گواهینامه معتبر برای رانندگی با وسیله نقلیه مربوط

ت. نداشتن سوء پیشینه مؤثر کیفری و همچنین عدم محکومیت به محرومیت یا محدودیتهای رانندگی

ث. رانندگان سرویس مدارس باید دارای گواهی صلاحیت رانندگی خودروهای حمل و نقل مدارس دانش‌آموزان باشند.

قوانین بالا از آیین نامه اجرایی حمل و نقل دانش آموزان مدارس استخراج شده اند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام سرویس مدارس در سال تحصیلی

۱- اصل شناسنامه

۲- اصل گواهینامه رانندگی

۳- اصل مدرک کارت ملی

۴- اصل بیمه نامه

۵- اصل معاینه فنی خودرو

۶- اصل کارت خودرو

۷- اصل سند خودرو

۸- عکس ۳ * ۴

۹- قبض تلفن محل سکونت فعلی

۱۰- گواهی عدم اعتیادو سوپیشینه به تشخیص سازمان تاکسیرانی با دریافت معرفی از دفاتر خدمات می باشد.

از ایمنی خودروهای دانش‌آموزی غافل نشوید

در سامانه سپند اگر خودرو معاینه فنی‌اش تمام شود، آلارم می‌دهد. راننده اگر متاهل باشد و مجرد شود، هشدار می‌دهد یا بیمه خودرو تمام شود، هشدار می‌دهد.

راهور مرتب بر خودروهای سرویس مدرسه ناجا نظارت دارد و اطلاعات وارد سامانه از طرف نهادهای امنیتی مورد پایش قرار می‌گیرد. راننده‌ها سوءپیشینه دارند و از نظر بیماری‌هایی مثل صرع و … مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. به علاوه به همه راننده‌ها آموزش‌های لازم از جمله رانندگی در شرایط سخت آب‌وهوایی را داده‌اند تا احتمال خطر به حداقل برسد.»

امسال میانگین ۲۵ تا ۳۵ درصد افزایش نرخ اعلام‌شده

مبدا تعیین نرخ خدمات حمل‌ونقل عمومی شورای شهر است. چیزی که امسال اعلام‌شده میانگین ۲۵ تا ۳۵ درصد افزایش نرخ است و آموزش‌وپرورش نقشی در تعیین این نرخ ندارد. نظارت بر رعایت نرخ‌نامه بر عهده شهرداری‌هاست.

خودرودیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up