• شناسه خبر : 73206
  • تاریخ انتشار : 31 تیر 1402 - 01:22

تجمع باکتری‌‌های مضر در روده باعث تضعیف سلامت شناختی می‌‌شود.

هشدار برای کسانیکه یبوست دارند
نتایج پژوهش‌هایی که در نشست بین‌المللی انجمن آلزایمر در آمستردام ارائه شد، نشان داد که میکروبیوم روده روی سلامت مغز تاثیرگذار است.

یکی از این پژوهش‌ها نشان داد که یبوست مزمن روی توانایی شناختی مغز تاثیر منفی می‌گذارد که شبیه سه سال پیر شدن است و دو پژوهش دیگر ارتباط برخی باکتری‌های روده را با خطر ابتلا به زوال عقل ثابت کرد. شبکه خبری ان‌بی‌سی گزارش می‌دهد که این پژوهش‌ها به نقش احتمالی تجمع باکتری‌های «بد» در روده و تضعیف سلامت شناختی اشاره دارد.

در یکی از این مطالعات که یبوست و زوال شناختی را بررسی می‌کند، داده‌های مربوط به حرکات روده و سلامت شناختی ۱۱۰ هزار نفر طی بیش از 6 سال، تجزیه‌وتحلیل شد. این پژوهش نشان داد افراد مبتلا به یبوست مزمن که معمولا هر سه یا چهار روز یک‌بار اجابت مزاج دارند، در مقایسه با افرادی که روزی یک‌بار روده‌هایشان تخلیه می‌شود، شناختی به‌مراتب ضعیف‌تر دارند که معادل سه سال سن بالاتر است.

در روده افراد مبتلا به یبوست مزمن، تعداد باکتری‌های التهاب‌زا بیشتر و باکتری‌هایی که توانایی تجزیه فیبرهای تغذیه‌ای را دارند کمتر است. این یافته درباره افراد مسن‌تر که به‌دلیل تحرک کم، ورزش نکردن و مصرف برخی داروها و رژیم‌های غذایی کم فیبر، به‌احتمال‌زیاد دچار یبوست می‌شوند بسیار مهم است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up