• شناسه خبر : 24699
  • تاریخ انتشار : 25 فروردین 1399 - 04:04

رئیس اداره بهره برداری و نگهداری سد گیوی شهرستان کوثر گفت: برای عبور سیلاب‌های احتمالی طبق هماهنگی انجام یافته تونل شماره ۲ سد گیوی بازگشایی شد

سد
سعید گلمغانی اظهارداشت: پایش شبانه‌روزی جهت میزان سیلاب رودخانه و حجم آب مخزن سد گیوی بطور همه روزه انجام می‌شود تا نسبت به مدیریت سیلاب‌های احتمالی برنامه‌ریزی لازم انجام گیرد.
وی افزود: در این باره و جهت ایجاد آمادگی حداکثری برای عبور سیلاب‌های احتمالی طبق هماهنگی انجام یافته با مدیر امور آب شهرستان کوثر و همچنین مشاور طرح گیوی تونل شماره ۲ سدگیوی بازگشایی شد.
رییس اداره بهرهبرداری و نگهداری از سد کوثر بیانکرد: با این اقدام ظرفیت عبور سیلاب در این سد به حداکثر مقدار خود رسید و تونل شماره ۱ و ۲ این سد توان عبور دبی سیلاب بیش از ۳۰ متر مکعب آب در ساعت را دارا میباشد.
شهرستان کوثر به مرکزیت شهر گیوی ۸۵ کیلومتری جنوب اردبیل قرار دارد، سد گیوی (کوثر) با ظرفیت ۷۶ میلیون متر مکعب ۱۰۲ متر ارتفاع دارد و عملیات اجرایی آن از سال ۸۳ آغاز شده، این سد بر روی رودخانه گیوی چایی از نوع خاکی سنگ ریزه‌ای با هسته رسی احداث و حجم مفید آن ۵۳ میلیون مترمکعب است.
برای اجرای پروژه پایاب سد گیوی و برخی اقدامات تکمیلی سد به اعتباری بالغ بر ۲ هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال نیاز است که در سفر معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه به استان اردبیل تامین آن تعهد و تضمین شده و با بهره‌برداری از پایاب این سد بیش از هشت هزار هکتار زمین کشاورزی منطقه از آب این سد بهره‌مند می‌شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up