• شناسه خبر : 41872
  • تاریخ انتشار : 06 آذر 1399 - 01:34

این روزها با کاهش محسوس دما و برودت هوا در استان و آغاز بارش برف و باران در سطح استان اما همچنان اجرای طرح‌های مقابله…

بیمار کرونا

این روزها با کاهش محسوس دما و برودت هوا در استان و آغاز بارش برف و باران در سطح استان اما همچنان اجرای طرح‌های مقابله با ویروس کرونا در استان اردبیل آغاز شده است؛ اجرای طرح‌ها با هدف مقابله با ویروس منحوس کرونا از یکم آذر ماه همزمان با سراسر کشور در اردبیل نیز آغاز شده و علی‌رغم سردی و برودت هوا اجرای هیچ طرحی متوقف نشده است.

از این رو استان اردبیل به عنوان یکی از استان‌های پیشرو در اجرای این طرح است و همکاری مردم در این زمینه رفته رفته بیشتر می‌شود به طوری که تذکرهای لازم به خاطیان داده شده و اصناف و واحدهای متخلف پلمب می‌شوند.

مأموران راهنمایی و رانندگی و بازرسان نیز با استقرار در خیابان‌ها و میادین اصلی و بازدید از کسبه‌ها و بازاریان شبانه‌روز در حال اجرای این طرح هستند و انجام اقدامات لازم را در این زمینه مبنای کار قرار داده‌اند که این مسئله حکایت از این دارد که اجرای این طرح در شهرستان‌های اردبیل، مشگین‌شهر و پارس‌آباد که وضعیت قرمز دارند قابل قبول است.

به دنبال خروج بیماران کرونایی از سایر اعضای خانواده‌ها هستیم

در این باره اکبر بهنامجو استاندار اردبیل در بازدید از اجرای طرح محدودیت تردد در اردبیل اظهار داشت: برنامه‌ریزی در راستای شناسایی بیماران کرونایی در قالب اجرای طرح شهید سپهبد سلیمانی در حال انجام است و تاکنون به همین منظور ۳۷۰ هزار نفر غربالگری و شناسایی شده‌اند.

وی با اشاره به این که اجرای این طرح از آغازین روز هفته بسیج آغاز شده است بیان کرد: هدف از این طرح شناسایی بیماران کرونایی حاضر در منازل خودشان است که در قالب اجرای این طرح افراد نیازمند کمک مؤمنانه نیز شناسایی می‌شوند تا ارائه خدمات در ادامه به این افراد ادامه یابد.

استاندار اردبیل تصریح کرد: خروج بیماران کرونایی از بین سایر اعضای خانواده‌ها می‌تواند در قطع زنجیره انتقال این ویروس نقش شایانی ایفا کند و در این زمینه هدایت برای قرنطینه شدن را در دستور کار قرار داده‌ایم به طوری که با کمک مردم به دنبال حفظ بهداشت و ایمنی هستیم و فرهنگ‌سازی‌های لازم توسط متولیان ذی‌ربط انجام می‌شود.

بهنامجو بیان کرد: متأسفانه برگزاری دورهمی‌ها و نشست‌های خانوادگی یکی از عوامل مهم افزایش شیوع ویروس در این استان مشخص شد که به همین منظور از خانواده‌ها انتظار می‌رود برای حفظ پروتکل‌های بهداشتی و حفظ سلامت افراد سالمند از ادامه این کار اشتباه جلوگیری به عمل آید.

وی اظهار کرد: انتظار ما از شهروندان این است که مگر به جز موارد ضروری خانه را ترک نکنند و افراد مشکوک خود را قرنطینه خانگی کنند و موضوع را تلفنی یا حضوری برای آغاز قرنطینه هوشمند با ما در میان بگذارند.

اعمال محدودیت‌ها باید با شرایط فصلی برای جلوگیری از بحران باشد

شهرام حبیب‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل نیز در ارتباط با وضعیت کرونا و اعمال محدودیت‌های بیشتر در استان اردبیل در جمع خبرنگاران اظهار داشت: همانطور که با روند صعودی ابتلا به مرگ و میر کرونا مواجه هستیم متأسفانه تعداد مرگ و میر نیز در این استان دورقمی شده است و شهرستان‌های قرمز همچنان با همین وضعیت ادامه دارند.

وی با اشاره به این که امیدواریم اعمال محدودیت‌های کرونایی در استان اردبیل خروجی‌های مورد انتظار را به دنبال داشته باشد ادامه داد: رعایت ضوابط ستاد مقابله با کرونا یک اولویت اساسی برای کاهش شیوع بیماری است و در این زمینه جز با همکاری و همدلی مردم در جامعه هیچ بازتاب مثبتی را شاهد نخواهیم بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بیان کرد: هم‌اکنون با ورود به فصل سرد سال و کاهش محسوس دمای هوای استان شرایط شیوع بیماری جهش قابل توجهی پیدا خواهد کرد که به همین منظور محدودیت‌ها باید با در نظر گرفتن این وضعیت باشد تا شرایط بحرانی‌تر گریبانگیرمان نشود.

حبیب‌زاده تصریح کرد: در حال حاضر با تکمیل ظرفیت مراکز پذیرش بیماران کرونایی نیز روبه‌رو هستیم و افزایش روند بستری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شرایط نگران‌کننده‌ای را به وجود آورده است که از هم‌استانی‌ها انتظار داریم رعایت بهداشت و استفاده از ماسک و دستکش را برای خود جزو واجبات قرار دهند.

وی اظهار کرد: کنترل بیماری نیازمند احتیاط قابل توجهی است و در این زمینه زنجیره انتقال ویروس با کاهش دورهمی‌ها و تجمعات کاهش خواهد یافت و اجرای طرح شهید سپهبد سلیمانی شناسایی و مراقبت افراد و سالمندان می‌تواند نقش حائز اهمیتی در کاهش شیوع بیماری ایفا کند.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اردبیل به بالای ۹۰ درصد رسید

مسعود امامی‌یگانه فرماندار اردبیل نیز در این باره بیان کرد: خوشبختانه با اجرای طرح محدودیت تردد در هفته اخیر ترددها کاهش چشمگیری یافته است و در این زمینه با کاهش ترددها و دورهمی‌ها و قطع زنجیره ویروس کرونا میزان ابتلا به ویژه برای سالمندان در بیمارستان‌ها کاسته خواهد شد.

وی بیان کرد: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیز در روزهای اخیر بالای ۹۰ درصد برآورد شده و از طرفی دیگر تیم‌های نظارتی به دنبال کاهش عوامل خطرزای بیماری و نیز انتقال بیماری برای تأثیرگذاری بیشتر در اجرای طرح هستند.

فرماندار اردبیل ادامه داد: اصناف و کسبه‌های متخلف نیز در صورت بی‌توجهی به موازین بهداشتی پلمب و جریمه می‌شوند که به همین منظور دستورات لازم به تیم‌های بازرسی و نظارتی داده شده و اعمال محدودیت‌ها با توجه به شرایط شهرستان‌ها در حال اجراست.

امامی‌یگانه تصریح کرد: تنها راه مبارزه با بیماری منحوس کرونا همدلی و مشارکت مردم در اجرای طرح است که در این زمینه از مردم انتظار داریم تمام سعی و تلاش خود را داشته باشند و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

واحدهای صنفی متخلف در خلخال پلمب می‌شود

فریدون بابایی فرماندار خلخال نیز اظهار کرد: ۱۰ واحد صنفی بی‌توجه به موارد بهداشتی در خلخال پلمب شد و نظارت‌ها و بازرسی‌های لازم در این زمینه با جدیت ادامه دارد که امیدواریم بتوانیم با اجرای طرح محدودیت‌ها در شهرستان مشکلات را در این زمینه به حدأقل برسانیم.

وی اظهار کرد: صاحبان واحدهای صنفی باید استفاده دائمی از ماسک در محل کسب را در اولویت قرار دهند  و خدمات رایگان مشاوره‌ای نیز به همین منظور داده می‌شود اما با توجه به این که در برخی فروشگاه‌ها به دلیل ارائه کالاهای اساسی ازدحام جمعیت ایجاد می‌شود بنابراین انتظار می‌رود اداره صمت در این زمینه همکاری‌های لازم را داشته باشد.

۲۲۰ پایگاه‌ سلامت محور در اردبیل برپا شد

حسن دهقانی فرمانده سپاه شهرستان اردبیل از برپایی ۲۲۰ پایگاه سلامت‌محور در اردبیل خبر داد و اظهار کرد: به دنبال اجرای طرح‌های مختلف سلامت محور با هدف پایش و ارتقای برنامه‌های پیشگیرانه در برابر کرونا هستیم که هفته پربرکت بسیج در این زمینه یک اولویت اساسی برای اجرای این طرح به شمار می‌رود.

وی بیان کرد: بسیجیان همیشه در صحنه در حال خدمات‌رسانی به مردم هستند و در این زمینه شرایط کرونایی و سخت کنونی سبب نخواهد شد تا ذره‌ای از رغبت و اشتیاق مردم در اجرای این طرح کاسته شود و بسیج همیشه در کنار آحاد جامعه درصدد تأمین امنیت روحی و روانی مردم است.

دهقانی از اجرای طرح کمک‌های مؤمنانه نیز خبر داد و اظهار کرد: امسال ۴۰ هزار بسته معیشتی به خانوارهای نیازمند و آسیب‌دیده کرونایی ارائه شده و اجرای طرح شهید سلیمانی نیز با همکاری علوم پزشکی در حال اجراست که اقدامات لازم در این زمینه با جدیت انجام می‌شود تا بتوانیم به حول و قوه الهی هر چه سریع‌تر این ویروس منحوس را ریشه‌کن کنیم.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up