• شناسه خبر : 46184
  • تاریخ انتشار : 28 دی 1399 - 10:20

سلامت ریه ها در ایام کرونا به کمک رژیم غذایی مناسب شدنی است.

سیب

با توجه به شیوع بیماری کرونا یا کووید۱۹ و درگیری دستگاه تنفسی در این بیماری، محافظت از ریه ها و سلامتی دستگاه تنفسی بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. از طرفی سایر بیماری های دستگاه تنفسی مثل آسم، کیفیت زندگی را بشدت کاهش می دهد.

عواملی مانند سیگار کشیدن، رژیم غذایی غربی و آلودگی هوا نیز می توانند آسیب های زیادی به این اندام حیاتی وارد کند.

تحقیقات نشان می دهد یک رژیم غذایی غنی و کامل از نظر ریزمغذی ها نقش مهمی در پیشگیری از آسیب ریوی یا کاهش عوارض بیماری ها دارد. در این مطلب غذاهای مفید و مغذی از این نظر را بررسی می کنیم.

چغندر و برگ چغندر

چغندر و برگ چغندر غنی از نیترات و برای عملکرد ریه ها مفید است. نیترات باعث آرام شدن عروق، کاهش فشار خون و افزایش برداشت اکسیژن از خون می شوند. همچنین برگ چغندر نیز غنی از منیزیم، پتاسیم، ویتامین C و کاروتنویید است که همگی برای عملکرد طبیعی ریه ضروری هستند.

چغندر

سیب

مطالعات نشان می دهد مصرف منظم سیب در هفته احتمال ابتلا به بیماری های ریوی مانند آسم و سرطان ریه را کاهش می دهد. پژوهشگران این نتایج را به غنی بودن سیب از آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها نسبت می دهند.

زردچوبه

زردچوبه با داشتن ماده موثره «کورکومین» به خاصیت ضدالتهابی و خاصیت آنتی اکسیدانی خود معروف است. مطالعات نشان می دهد مصرف زردچوبه عملکرد ریه ها را هم در افراد سالم و هم در افراد سیگاری بهبود می بخشد.

زردچوبه

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی غنی ترین منبع غذایی لیکوپن است. «لیکوپن» یک آنتی اکسیدان قوی است که در پیشگیری از بیماری ها و سرطان های مختلفی نقش اثبات شده دارد. مصرف منظم گوجه فرنگی در رژیم غذایی خطر ابتلا به عفونت های مجاری تنفسی را کاهش می دهد.

روغن زیتون

یکی از مفیدترین روغن های مصرفی روغن زیتون است. این روغن منبعی غنی از پلی فنول ها و آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E است و می تواند از ابتلا به آسم پیشگیری و در افرادی که مشکل زمینه ای ریوی دارند عملکرد ریوی را بهبود بخشد. البته فراموش نکنیم روغن زیتون روغن مناسبی برای حرارت های بالا (پخت و پز با حرارت بالا یا سرخ کردن) نیست.

قهوه

علاوه بر افزایش انرژی و ایجاد شادابی، قهوه خواص دیگری نیز دارد. قهوه غنی از کافئین و آنتی اکسیدان هاست و به پیشگیری از بیماری های مجاری تنفسی کمک می کند. مصرف قهوه، دست کم در کوتاه مدت، با گشاد کردن عروق علائم آسم را کاهش می دهد و بر اساس تحقیقات، در بلند مدت نیز می تواند در عملکرد کلی ریه مفید باشد.

قهوه

عدس

عدس منبع غنی آهن، منیزیم، مس و پتاسیم است. مصرف عدس در یک رژیم غذایی سالم و متعادل، خطر ابتلا به سرطان ریه و COPD را کاهش می دهد.

کدو تنبل

با داشتن بتاکاروتن، لوتئین و زیزانتین یکی از غنی ترین منابع غذایی در مبارزه با التهاب است. مصرف کاروتنویید ها در رژیم غذایی برای سلامت ریه ها بسیار موثرند. تحقیقات نشان می دهد افراد سیگاری یا کسانی که آسیب ریوی دیدند تا ۲۵درصد کاروتنویید کمتری نسبت به افراد سالم دارند. بنابراین جبران کردن این کمبود یا پیشگیری از آن به کمک مواد غذایی و سبک زندگی، در عملکرد ریه مفید است.

کدو حلوایی

به خاطر داشته باشیم هیچ ماده غذایی به تنهایی توان معجزه و تغییر گسترده در وضعیت بدنی را ندارد، بلکه باید در قالب یک مجموعه کامل از رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی منظم، دوری از عوامل محرک و آسیب زا مانند انواع دخانیات و سبک زندگی سالم انجام شوند تا سلامت بدن را تضمین کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up