• شناسه خبر : 57338
  • تاریخ انتشار : 30 شهریور 1400 - 02:58

متخصص زنان و زایمان مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل، گفت: برای نخستین‌بار در استان اردبیل، استفاده از انتقال بلاستوسیت برای افزایش احتمال لانه‌گزینی، در مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی اردبیل آغاز شد.

زایمان

الهام فیروزی، متخصص زنان و زایمان مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل، ۳۰ شهریورماه، با اعلام این خبر در اردبیل، اظهار کرد: برای اولین بار در استان اردبیل، استفاده از انتقال بلاستوسیت جهت افزایش احتمال لانه‌گزینی، در مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی اردبیل آغاز و هدف از استفاده از این روش، افزایش میزان لانه‌گزینی جنین در رحم مادر است.

وی بیان کرد: استفاده از بلاستوسیست در پژوهشگاه رویان وابسته به جهاددانشگاهی به‌صورت موفقیت‌آمیز به مرحله عمل رسیده بود که در راستای ارائه خدمات بیشتر به هم استانی‌های عزیز، این روش در این مرکز هم به کار گرفته شد.

فیروزی ادامه داد: بلاستوسیست به مرحله‌ای از مراحل جنینی بین ۳ تا ۵ روزه گفته می‌شود که توده‌ای متشکل از ۱۰۰ سلول یا بیشتر است؛ به عبارت دیگر سلول تخمی که طی تقسیم‌های متوالی در لوله فالوپ به وجود می‌آید و در رحم، مانند توپی توخالی با درونی پر از مایع است.

وی اضافه کرد: این توده سلولی بعدها لایه‌های مقدماتی بافت آندودرم، مزودرم و اکتودرم را تشکیل می‌دهد.

این متخصص دوره دیده پژوهشگاه رویان، با بیان اینکه در روش‌های کمک باروری از قبیل IVF، بلاستوسیست در آزمایشگاه تشکیل می‌شود، تصریح کرد: پس از مرحله تخمک‌کشی از تخمدان‌ یا پانکچر، تخمک‌ها با اسپرم بارور و در نهایت جنین تشکیل می‌شود.

فیروزی بیان کرد: سلول‌های جنین در طول ۵ تا ۶ روز تکثیر و تقسیم می‌شوند تا بلاستوسیست شکل گیرد، جنین‌هایی که تا این مرحله از رشد زنده می‌مانند پس از انتقال به داخل رحم با میزان موفقیت بیشتری لانه‌گزینی و احتمال حفظ بارداری افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به استفاده از روش‌‌های نوین برای بالا بردن میزان موفقیت درمان در مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی استان اردبیل، بیان کرد: تمام تلاش ما رفع مشکل نازایی زوجین و امیدآفرین در خانواده‌هاست.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up