• شناسه خبر : 57955
  • تاریخ انتشار : 18 مهر 1400 - 01:59

کشت پنبه در شهرستان پارس آباد و اصلاندوز در منطقه مغان استان اردبیل به علت مساعد بودن شرایط اقلیمی و آب کافی از سال‌های دور رواج دارد و در سال‌های اخیر نیز کشت این محصول گسترش یافته است.

کاشت زمین کشاورزی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل روز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا از کشت پنبه در ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه مغان خبر داد و گفت: امسال سطح زیر کشت پنبه در استان بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است.

احمد شهریار اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود که امسال بیش از ۶۰ هزار تن محصول پنبه از سطح مزارع منطقه مغان برداشت ‌شود.

وی با اشاره به کشت ارقام مای، لودوز و لیدر پنبه در منطقه مغان، وضعیت مزارع پنبه این استان مطلوب ارزیابی و بیان کرد: با تولید این میزان محصول، هشت کارخانه پنبه پاک کنی موجود در منطقه فعال شده و در حال خرید محصول هستند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: برداشت این محصول بسته به شرایط آب و هوایی تا سه ماه آینده ادامه خواهد داشت.

وی همچنین روند کشت پنبه مطابق با آب و هوای منطقه و نیز استفاده از ارقام بذری پربازده در منطقه مغان را رو به رشد عنوان کرد و افزود: قیمت خرید محصول پنبه مطلوب بوده و کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی و شرکت‌های ریسندگی به طور مستقیم محصول کشاورزان را خریداری می کنند.

شهریار، قیمت کنونی خرید هر کیلوگرم محصول وش پنبه را بسته به کیفیت محصول ۲۲۰ تا ۲۷۰ هزار ریال اعلام و اضافه کرد: محصول نهایی وش پنبه تحویل شده به کارخانه‌های پنبه پاک کنی منطقه مغان پس فرایند صنعتی، به دو شکل پنبه محلوج و دانه پنبه به کارخانه‌های نساجی و روغن کشی تحویل داده می‌شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up