• شناسه خبر : 59207
  • تاریخ انتشار : 17 اسفند 1402 - 12:18

درخت‌ها در سیاره ما قدمت بسیار زیادی دارند، به ‌گواه یافته های علمی عمر قدیمی‌ترین فسیل درخت به حدود 385میلیون سال پیش می‌رسد.

درخت جنگل

درخت ها، ریشه‌های محکم حیات ما در سیاره زمین‌اند؛ اکسیژن و سوخت و سرپناه و سایه و خوراک و تعدیل دمای زمین و خلاصه هرآن چه را که برای زیستن لازم است، از درختان باشکوه و قوی و زیبا داریم. آن‌ها زیستگاه حیوانات بسیاری هستند، جلوی فرسایش خاک را می‌گیرند و در برابر سیل‌های ویرانگر از ما دفاع می‌کنند.در اطلاعات عمومی این‌ هفته درخت‌ها را بیشتر می‌شناسیم.

زره‌ای به ‌نام «تنه»

تا حالا به تنه زمخت و محکم درخت‌ها فکر کرده‌اید؟ خب همه ما می‌دانیم که انتقال آب و مواد غذایی از ریشه به شاخه از طریق تنه انجام می‌شود اما این تنها وظیفه تنه نیست. یکی دیگر از کارهایش نگه داشتن برگ‌ها در ارتفاع بالاست تا به درخت کمک کند به نور برسد و فتوسنتز به ‌خوبی انجام شود. همچنین باعث می‌شود درخت بالاتر از سایر گیاهان رشد کند و پوست ضخیمش به‌ عنوان یک مانع محافظ عمل می‌کند.

راز بلندترین درخت جهان

بلندترین درخت جهان، «هایپریون» نام دارد؛ یک درخت چوب ‌قرمز در کالیفرنیای شمالی که بیش از 115متر ارتفاع و حدود 800سال عمر دارد. طبیعت‌ شناسانی که این درخت شگفت‌انگیز را کشف کردند، مکان دقیقش را هرگز فاش نکردند چون نگران بودند که هجوم بازدیدکنندگان به هایپریون بلندبالا و کهن‌سال صدمه بزند.

همدستی درخت با توفان

درخت‌ها با همه فواید‌شان می‌توانند خطرناک باشند. شاید فکر کنید خطرشان فقط برای ماجراجوهایی است که از درخت بالا می‌روند اما این ‌طور نیست؛ هنگام توفان، پناه گرفتن زیر درخت برای هر کسی خطرناک است. آب یکی از بهترین رساناهای الکتریسیته است و صاعقه برای رسیدن به زمین همیشه مسیر کم ‌مقاومت‌تر و سریع‌تر را طی می‌کند؛ پس بعد از عبور از تنه درخت خیلی سریع جذب رسانای الکتریکی بهتری یعنی بدن انسان (با درصد آب بیشتر) می‌شود. بنابراین بهترین راه برای درامان ماندن از صاعقه، پناه گرفتن در جایی است که رسانای الکتریکی قوی‌تری میان بدن انسان و صاعقه وجود داشته‌ باشد، مثلا داخل یک ماشین.

تلاش برای بقا

سال 1954، پسری به ‌نام «دان» یک دوچرخه دخترانه هدیه گرفت و از آن‌ جایی‌ که خجالت می‌کشید دوستانش او را مسخره کنند، یک ‌روز دوچرخه‌اش را در جنگل در حالی که به درختی تکیه‌ داده بود ، پنهان کرد و به مادرش گفت که گمش کرده‌ است. 50سال بعد خبر رسید که در جنگلی در واشنگتن، دوچرخه‌ای معلق در ارتفاع و پناه‌ گرفته در تنه یک درخت پیدا شده‌ است. با پرس‌وجو معلوم شد که درخت، دوچرخه پنهان‌شده دان را بلعیده و اطراف آن به رشد خودش ادامه داده ‌است. درختان مهارت زیادی در سازگار کردن خودشان با محیط دارند.

منبع: facts.net

درختدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up