• شناسه خبر : 59613
  • تاریخ انتشار : 25 آبان 1400 - 07:16

طبق یافته‌های یک پژوهش، هر چقدر افراد پول بیشتری برای خودشان نگه دارند، حس شرمندگی بیشتری خواهند داشت؛ پس با این حساب، سخاوت فقط خوب بودن با دیگران نیست بلکه تلاش برای حفظ سلامت نیز هست.

امید و افسردگی
این کار نه تنها به شما در بهبود از افسردگی فصلی کمک می‌کند بلکه در درازمدت استرس تان را کنترل می‌کند.
با ۹ روش عمده برای مقابله با افسردگی فصلی آشنا شوید

اگر هر سال با اتمام تابستان و فرا رسیدن پاییز، شاهد تغییر عظیمی در خود هستید، احتمالا به «اختلال عاطفی فصلی» یا «اختلال افسردگی فصلی» (Seasonal Affective Disorder) مبتلا هستید. اگر چه در برخی موارد، این اختلال می‌تواند حاد شود، اما در اغلب موارد تنها نیاز به تغییر سبک زندگی دارد. در Bright Side می‌خواهیم نگاهی بیاندازیم به ۹ روشی که توسط آن می‌توانید بر افسردگی فصلی خود غلبه کنید.

1- نور درمانی را امتحان کنید

چیزی که برای این کار نیاز دارید یک لامپ آفتابی رومیزی یا جعبه‌ی نور با توان ۱۰ هزار لوکس نوردهی و نور فرابنفش خیلی کم است. بیشترین تاثیر این کار وقتی است که در صبح و به مدت ۲۰ دقیقه انجام شود. می‌توانید همزمان، کتاب بخوانید یا تمدد اعصاب انجام دهید.

اگر دیدید وضع روحی تان با این کار بهبود پیدا می‌کند، می‌توانید سرتاسر سال آن را ادامه دهید. اما اگر روی پوست تان قرمزی مشاهده و یا احساس خارش کردید، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

۲- صبح زود به پیاده روی بروید

با این کار نه تنها سطح انرژی تان افزایش می‌یابد، بلکه کل بدن و ذهن تان شاداب و پرانرژی خواهد شد. این بدین معنی نیست که در صورت افسرده خاطر بودن در دیگر ساعات روز نمی‌توانید این کار را انجام دهید.

به علاوه از نظر علمی ثابت شده که پیاده رویِ صبح کارکرد مغز را بهبود می‌بخشد. دلیل این اتفاق این است که خون بیشتری به مغز می‌رسد و در نتیجه حافظه‌ی قوی‌تر و تمرکز بهتر را در پی خواهد داشت.

۳- سعی کنید کار‌های داوطلبانه انجام دهید و یا به افراد نیازمند کمک کنید

این کار نه تنها به شما در بهبود از افسردگی فصلی کمک می‌کند بلکه در درازمدت استرس تان را کنترل می‌کند. طبق یافته‌های یک پژوهش، هر چقدر افراد پول بیشتری برای خودشان نگه دارند، حس شرمندگی بیشتری خواهند داشت و سطح کورتیزول بدن شان بالا می‌رود. پس با این حساب، سخاوت فقط خوب بودن با دیگران نیست بلکه تلاش برای حفظ سلامت نیز هست.

همچنین هنگامی که کار خیرخواهانه‌ای انجام می‌دهیم، در مغزمان اندورفین ترشح می‌شود. حس رضایت از خودمان افزایش پیدا می‌کند و برای چیز‌هایی که داریم حس سپاسگزاری پیدا می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم که چیز‌هایی که داریم را با بقیه به اشتراک بگذاریم.

۴- تا جایی که می‌توانید و هر جوری که می‌خواهید حرکت کنید

اگر در حال مبارزه با افسردگی فصلی هستید، تحرک و ورزش باید برایتان اولویت باشد. مهم نیست نوع ورزش انتخابی بدن تان چه باشد چرا که کار کردن با وزنه، دویدن یا هر نوع فعالیت جسمانی دیگر باعث پویا ماندن مغزتان می‌شود. با این کار سطح استرس و عصبانیت تان کاهش می‌یابد.

۵- از یک ساعت زنگ‌دار خورشیدشکل استفاده کنید

به جای این که هر روز صبح صدای اعصاب‌خردکن هشدار موبایل تان را تحمل کنید می‌توانید از ساعت زنگ‌دار خورشیدشکل استفاده کنید. کاری که این ساعت می‌کند این است که اتاق تان را روشن می‌کند. این به بدن و مغزتان کمک می‌کند که در عوض این که توسط آلارم خشن موبایل بیدار شود به طور طبیعی این کار را انجام دهد.

۶- یک سفر کوتاه تدارک ببینید‌

می‌توانید جایی را انتخاب کنید که سرتاسر سال آفتابی است. اگر می‌خواهید می‌توانید یک دوست صمیمی و یا کسی را که او هم در این زمان‌ها افسرده خاطر می‌شود را همراه خود ببرید.

توی برنامه تان فعالیت‌های بیش از حد نگنجانید و در عوض کار‌های ساده‌ای انجام دهید که شامل فعالیت‌های جسمانی باشند. تاثیری که این سفر بر روح تان دارد تا هفته‌ها با شما می‌ماند و احساس شادی و انرژی بیشتری خواهید داشت.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up