• شناسه خبر : 63645
  • تاریخ انتشار : 06 اسفند 1400 - 03:03

در این پژوهش دانشمندان امکان وجود ارتباط بین سطح ویتامین دی و توانایی سیستم دفاعی بدن برای دفع علائم شدید کوید ۱۹ به خصوص سویه اومیکرون را نشان داده اند.

ویتامین

تاثیر کمبود ویتامین D در ابتلا به امیکرون


این پژوهش اخیراً در نشریه Plos One منتشر شده است. داده‌ها از ۲۵۳ نفر که برای درمان به بیمارستان منتقل شده بودند (پیش از در دسترس قرار گرفتن واکسن کرونا) جمع آوری شده و بر اساس آن‌ها این نتیجه به دست آمده که احتمال این که آن‌هایی که کمبود ویتامینِ D داشتند به کووید ۱۹ شدید دچار شوند بیش از سایرین است.

از زمان شروع همه گیری کرونا، کارشناسان بسیاری نقش ویتامین دی در جلوگیری از شیوع کووید ۱۹ را زیر سوال برده اند؛ و بحث‌هایی پیرامون روش‌های جایگزین برای درمان این بیماری در سال ۲۰۲۰ به این موضوع دامن زده است.

اما پژوهشی جدید توجه‌ها را به این مکمل‌ها جلب کرده است. در این پژوهش دانشمندان امکان وجود ارتباط بین سطح ویتامین دی و توانایی سیستم دفاعی بدن برای دفع علائم شدید کوید ۱۹ به خصوص سویه اومیکرون را نشان داده اند.

این پژوهش که در مقیاس کوچک و بر اساس داده‌های به دست آمده بین آوریل ۲۰۲۰ و فوریه ۲۰۲۱ صورت پذیرفته، اخیراً در نشریه Plos One منتشر شده است.

داده‌ها از ۲۵۳ نفر که برای درمان به بیمارستان منتقل شده بودند (پیش از در دسترس قرار گرفتن واکسن کرونا) جمع آوری شده و بر اساس آن‌ها این نتیجه به دست آمده که احتمال این که آن‌هایی که کمبود ویتامینِ D داشتند به کووید ۱۹ شدید دچار شوند بیش از سایرین است.

همچنین بر طبق این پژوهش نرخ مرگ و میر در میان افرادی که کمبود ویتامین داشتند ۲۵.۶ درصد و آن‌هایی که کمبود نداشتند تنها ۲.۳ درصد بود. اما به گفته‌ی کارشناسان، این پژوهش ثابت نمی‌کند که ویتامین دی به تنهایی می‌تواند از عفونت شدید جلوگیری کند.

از گذشته کارشناسان تغذیه این موضوع را به ما خاطر نشان کرده اند که ویتامین دی برای سلامت استخوان مفید است (چرا که کلسیوم را جذب می‌کند) و به عملکرد ماهیچه‌ها کمک می‌کند. با این وجود شواهد دال بر نقش ویتامین D در بالا بردن ایمنی سراسری بدن واضح نیست.

با توجه به این پژوهش و سایر تحقیقاتی که در زمینه‌های مشابه انجام شده و نظر به نحوه‌ی تاثیرگذاری SARS-CoV-۲ بر روی افراد واکسینه شده و نشده، پر واضح است که مکمل‌های ویتامین دی به تنهایی نمی‌توانند از انتقال کووید ۱۹ جلوگیری کنند.

با این حال به نظر می‌رسد بحث بر سر نقش ویتامین دی و تاثیر گذاری آن در خصوص کووید ۱۹ همچنان ادامه داشته باشد.

نتیجه

افرادی که کمبود ویتامین دی دارند باید با مشورت پزشک از مکمل‌های این ویتامین استفاده کنند. افراد گروه‌های زیر به طور خاص در معرض کمبود این ویتامین قرار دارند:

*بزرگسالان بالای ۶۵ سال
*افراد مبتلا به چاقی مفرط
*افراد مبتلا به بیماری کبد و بیماری سلیاک
*افرادی که در معرض نور آفتاب قرار نمی‌گیرند
*افرادی که پوست تیره‌ای دارند
*افرادی که رژیم گیاه خواری دارند

اکثر قریب به اتفاق کارشناسان معتقدند که استفاده از مکمل ویتامینِ D تحت نظر پزشک برای افرادی که از کمبود این ماده رنج می‌برند امری ضروری است، اما بهترین راه مبارزه با کووید ۱۹، واکسن کرونا است و شواهد موجود در این حوزه غیر قابل انکار است.

ویروس بیماری

تاثیر کمبود ویتامین D در ابتلا به امیکرون

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up