• شناسه خبر : 11868
  • تاریخ انتشار : 08 شهریور 1398 - 02:51

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: باید با فرهنگ‌سازی مناسب بتوانیم مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی را محقق کرده و سیستم‌های آبیاری را از حالت سنتی خارج کنیم.

آبیاری

به گزارش شهرخوان، خلیل نیکشاد گفت: برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی سبب کاهش ذخایر آبی اردبیل شده است و هم‌اکنون شاهد کاهش ذخایر آبی در سطح استان هستیم.

اهمیت به توسعه بخش کشاورزی با در نظر گرفتن بحران آب

خلیل نیکشاد در آئین افتتاح طرح آبیاری تحت‌فشار روستای برندق در اردبیل اظهار داشت: اهمیت به توسعه بخش کشاورزی با در نظر گرفتن بحران آب در استانی همانند اردبیل که ظرفیت مهم آن مربوط به همین حوزه است باید به صورت تخصصی و کارشناسانه مورد توجه واقع شود.

خلیل نیکشاد

کاهش چشمگیری آب در پشت سد و سفره‌های زیرزمینی

وی با اشاره به این که در حال حاضر به دلیل خشکسالی‌های متعدد شاهد کاهش چشمگیری آب در پشت سد و سفره‌های زیرزمینی هستیم باید راه‌حل اساسی در راستای رفع مشکل کم‌آبی تدوین شود تا بتوانیم در راستای رفع مشکلات خشکسالی اقدام جدی داشته باشیم و به اهداف خود در این زمینه جامه عمل بپوشانیم.

استفاده از روش‌های نوین آبیاری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: استفاده از روش‌های نوین آبیاری و اصلاح الگوی کشت و طرح کشت جایگزین و استقاده از ارقام کم‌آب در سطح استان به عنوان یک اولویت اساسی باید در استان به یک امر نهادینه و فراگیر تبدیل شود تا بتوانیم به تمامی اهداف خود در این زمینه دست یابیم.

آبیاری

ارائه تسهیلات کم‌بهره به کشاورزان در راستای اجرای طرح آبیاری

نیکشاد تصریح کرد: ارائه تسهیلات کم‌بهره به کشاورزان در راستای اجرای طرح آبیاری از برنامه‌هایی است که از چندین سال گذشته به دنبال نهادینه‌سازی آن هستیم که باید با فرهنگ‌سازی مناسب در این زمینه بتوانیم مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی را محقق کرده و سیستم‌های آبیاری را از حالت سنتی خارج کنیم.

وی بیان کرد: با توجه به این که شاهد کاهش ذخایر آبی در سطح استان هستیم و این موارد نشات گرفته برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی است که باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌های مناسب و اساسی تدوین شود تا بتوانیم به خروجی‌های مورد انتظار دست یابیم.


تدوین راه‌حل اساسی در راستای رفع مشکل کم‌آبی در اردبیل

مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی با فرهنگ سازیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up