• شناسه خبر : 73272
  • تاریخ انتشار : 02 مرداد 1402 - 11:25

شب بازار سبقه طولانی دارد و شاید کمتر کسی از وجود آن بی‌اطلاع باشد؛ با این‌وجود گویا مدیران شهری از وضعیت کنونی این بازار رضایت ندارند.

شب بازار با طمع دستفروشی

نویسنده: زینب زینال زاده

همین که خورشید غروب می‌کند، یا علی می‌گویند، پارچه‌های رنگی پهن شده روی بساطشان را برمی‌دارند، با دستمال نمناک، غبار روی جنس را پاک می‌کنند و در انتظار مشتری می‌نشینند. البته برخی هم از حوالی ظهر درست زمانی که گرمای خورشید رو به افول می‌رود، کسب‌وکارشان را شروع می‌کنند و تا پاسی از شب زیر نور ‌ماه در پی رزق ‌و روزی حلال هستند. شب‌هنگام اگر گذرتان به پایانه آزادی بیفتد حتماً چشمانتان با شب‌بازاری که مملو از اجناس متنوع و رنگارنگ است گره می‌خورد. بازاری که قدم‌زدن در آن خالی ‌از لطف نیست و دست‌خالی از آن خارج نمی‌شوید.

مدیریت شهری با اجرای طرح ساماندهی، قصد جمع‌آوری دستفروشان را ندارد، چرا که آنها از این کار ارتزاق می‌کنند و به همین دلیل است با شناسایی فضاهای مناسب که اختلالی در عبور و مرور خودروها و عابران پیاده ایجاد نکند، اقدام به راه‌اندازی روزبازار، بازارهای موقتی و فصلی و شب‌بازار کرده است.

مکان‌هایی که با سازه‌های موقت یا دائمی غرفه‌بندی شده‌اند و سایه‌بانی دارند و بساط‌گستران دیگر نیازی نیست اجناسشان را روی زمین پهن کنند. همچنین در این بازارها دیگر خبری از لیدرها، سرشبکه‌ها و مافیا که پول زور می‌گرفتند نیست و غرفه‌داران براساس متری ماهانه مبلغی را به‌عنوان اجاره می‌پردازند.

کسب‌وکار در این فضاها برخی از مواقع فصلی و موقت و در مواردی هم روزانه (8 تا 20) است، اما شب بازارهای از ساعت21 تا 02:30 دایر هستند.

هنوز همه غرفه‌ها پر نشده‌اند و به‌گفته مدیران شهری، با توجه‌ به موقعیت مکانی قطعاً به‌زودی رونق می‌گیرد و دستفروشان درصورت تمایل می‌توانند برای استقرار در این شب‌بازار درخواست خود را در سامان بازار ثبت کنند.

تنوعی از اجناس با قیمت‌های مناسب

شب بازار سبقه طولانی دارد و شاید کمتر کسی از وجود آن بی‌اطلاع باشد؛ با این‌وجود گویا مدیران شهری از وضعیت کنونی این بازار رضایت ندارند.

آخر هفته، بازار شلوغ است

باید پذیرفت در شرایط اقتصادی کنونی، قدرت خرید مردم کاهش ‌یافته و به‌گفته دستفروشان شب‌بازار آزادی دیگر مثل گذشته بازار، خریداران زیادی ندارد و تنها آخر هفته (روزهای پنجشنبه و جمعه) است که تعداد مشتریان افزایش می‌یابد و بازار شلوغ می‌شود. کسبه این بازار ثابت هستند و همین امر سبب شده تا شهروندان با اطمینان از آنها خرید کنند. چرا که درصورت نداشتن رضایت از اجناس خریداری شده با توافق صورت‌گرفته میان طرفین (خریدار و فروشنده) می‌توانند آن را مرجوع یا تعویض کنند. کسبه هم به اجناس خود اطمینان دارند و برخی می‌گویند: «مشتری‌های ثابتی داریم که هر‌ماه یا به‌صورت فصلی می‌آیند و خرید می‌کنند. اجناس این شب بازار به حدی باکیفیت است که خریداران خودشان تبلیغ می‌کنند و مشتری‌های جدید که می‌آیند از مشتری‌های ثابت با عنوان معرف نام می‌برند.» خلاصه گرچه کمبودهایی مانند نبود تهویه مناسب یا فضای امن برای پرو برخی از لباس‌ها و … وجود دارد، اما هم مشتری‌ها و هم خریداران راضی هستند.

دستفروشدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up