• شناسه خبر : 31513
  • تاریخ انتشار : 29 تیر 1399 - 11:51

یک فوق تخصص قلب و عروق با اشاره به اینکه ویروس کرونا می‌تواند روی عضله قلب نشسته و آن را درگیر کند، گفت: این ویروس می‌تواند باعث ایجاد التهاب لایه‌های قلب شده و به بافت قلب آسیب برساند.

قلب

شهرخوان:خلیل فروزان‌نیا میهمان برنامه «طبیب» شبکه سه سیما با اشاره به اینکه رابطه کرونا و قلب دو جنبه جداگانه دارد، گفت: کسانی که خودشان دارای نارسایی قلبی هستند وقتی کرونا می‌گیرند، به دلیل اینکه قلب ضعیف است نمی‌توانند عوارض ناشی از بیماری را تحمل کنند که باید در خصوص این افراد هم پیشگیری و هم مراقبت صورت گیرد.

جنبه دیگر اینکه خود کرونا باعث بیماری قلبی می‌شود به خصوص وقتی که عضله قلب را می‌گیرد و خودش ایجادکننده نارسایی قلب می‌شود، یعنی خود ویروس می‌آید در عضله قلب و باعث ایجاد التهاب لایه‌های قلب می‌شود.

این جراح متخصص پیوند قلب در خصوص اینکه از ابتدا کرونا بر روی قلب تأثیر می‌گذاشت و یا اینکه به تازگی این اتفاق افتاده نیز تصریح کرد: بیماری‌های ویروسی می‌توانند روی قلب اثر بگذارند فقط هم کرونا نیست با التهابی که در عضله قلب ایجاد می‌کنند می‌توانند باعث نارسایی شوند و بعد به خود بافت قلب آسیب بزنند و قدرت انقباض قلب را کم کنند.

تهدید افراد

داروی خاصی برای پیشگیری وجود ندارد و باید مراقبت کنند و مثل همیشه پیشگیری بر درمان مقدم است. در شرایط کرونا دو خطر افراد را تهدید می‌کند که باید مراقب باشند یکی اینکه مراقب رژیم و چاقی خود باشند و دیگر اینکه استرس خود را مدیریت کنند چراکه این دو ایجادکننده گرفتگی قلب و زمینه‌ساز بیماری قلبی هستند.

این جراح قلب و عروق در زمینه انواع بیماری‌های قلبی نیز تصریح کرد: ما دو نوع بیماری قلبی داریم یکی بیماری مادرزادی قلبی و یکی بیماری‌های اکتسابی، بیماری‌های مادرزادی بیماری‌هایی است که خود ساختمان قلب درست تشکیل نمی‌شود،

مثلاً یک جای قلب سوراخ است، یک رگی نابجاست و یا یک دیواره‌ای تشکیل نشده که می‌توانیم با جراحی اصلاح‌شان کنیم و اکثر مواردشان معالجه می‌شوند و گروه دیگر اکتسابی است که اغلب مشکلاتی که در دریچه و روی رگ‌های قلب داریم جز بیماری‌های اکتسابی است، درمان این‌ها از استفاده از دارو تا بالن و آنژیو است تا جراحی. افتادگی دریچه نیز خیلی دست ما نیست ولی وقتی به وجود آمد باید رعایت شود تا به دریچه آسیب نزند.

فروزان‌نیا با اشاره به اینکه اغلب بیماری‌های قلب بدون علامت هستند و یا به صورت اتفاقی در معاینه مشخص می‌شوند، اظهار کرد: ولی برخی از آنها به صورت درد قفسه سینه، درد بعد از فعالیت، سنگینی بعد از غذا، سنگینی که روی سینه اتفاق می‌افتد، تنگی نفس، تعریق، طپش قلب، ورم پاها، خود را نشان می‌دهد.

تست ورزش ساختمان قلب

اما چه پزشک و چه بیمار باید بداند که استفاده از روش‌های تشخیصی باید بعد از معاینه صحیح و گرفتن شرح حال انجام شود نه اینکه فوراً بیمار را برای اکو یا اسکن و تست ورزش بفرستیم. نوار قلب نشان می‌دهد بخشی از عضله قلب دچار کم خونی است، اکو آناتومی قلب را نشان می‌دهد و تست ورزش ساختمان قلب را و اگر گرفتگی نشان داده شد، آن وقت اسکن و سیتی و آنژیو انجام می‌شود.

در مجموع آقایان بیشتر مشکل قلبی پیدا می‌کنند و بدانید که قلب هر چه بیشتر کار کند سالم‌تر می‌شود، اما ورزش باید بر اساس قدرت و متناسب با وضعیت عضله قلب و با مشاوره پزشک انجام شود.

این جراح پیوند قلب با تأکید بر اینکه عمل قلب باز بر اساس نوع مشکل انجام می‌شود، بیان کرد: روش درمان یک سری بیماری‌ها عوض شده اما در یک سری بیماری‌ها هنوز اجبار به باز کردن است که در آینده نزدیک اکثریت عمل‌ها را می‌شود با روش بسته انجام داد. در حالت عادی قلب ۶۰ درصد کار می‌کند، اما وقتی به کمتر از ۲۰ درصد برسد می‌گوئیم فرد نارسایی شدید قلبی دارد و باید پیوند انجام شود.

اما یک مشکل که در حال حاضر داریم کمبود اهدا است، اهدا کننده‌های عضو کم هستند و از خانواده‌های کسانی که بیمارشان دچار مرگ مغزی شده درخواست دارم در این زمینه هم‌یاری کنند، ما با کمبود شدید عضو روبرو هستیم و افرادی که در لیست گرفتن عضو هستند اغلب جوانند.

وی همچنین عنوان کرد: ما برای این افراد درمان طبی می‌کنیم و دستگاه‌های کمکی می‌گذاریم، اما چون در پزشکی هم تحریم هستیم نمی‌توانیم از دستگاه‌های پیشرفته استفاده کنیم و آنهایی هم که وارد می‌شود هزینه بالایی دارند، قیمت قلب مصنوعی و کمکی الان ۵۰۰ میلیون تومان است، این ظلمی است که به مردم و بیماران ما می‌شود و استفاده از آن برای یک بیمار حدود یک میلیارد خرج دارد، امیدوارم شرایط به نوعی شود که همه این هزینه‌ها رایگان شود. این دستگاه‌ها را همین دانشمندان ما در اروپا و آمریکا می‌سازند، لذا اگر شرایطی فراهم کنیم که آنها برگردند و آنها هم که در کشور هستند بمانند، آن وقت با توان و هوشی که داریم می‌توانیم همه اینها را بسازیم.

این جراح متخصص پیوند قلب در پایان یادآور شد: طپش قلب به صورت غیر اختصاصی جز نشانه‌های بیماری‌های قلبی است و اغلب به دلیل استرس است، لذا اگر کسی بدون دلیل و موقع استراحت احساس طپش می‌کند حتماً باید به پزشک مراجعه کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up